Siły ukraińskie utrzymują większość pozycji w rejonie Siewierodoniecka i nie dopuszczają do odcięcia walczącego tam zgrupowania od sił w obwodzie donieckim. Według części źródeł wojska rosyjskie mają podchodzić pod Słowiańsk, osiągnęły także częściowy sukces atakując wzdłuż granicy obwodów donieckiego i ługańskiego, umacniając się w rejonie Komyszuwachy (na północ od Popasnej) oraz miejscowości Roty i Wozdwyżenka (na południowy wschód od Bachmutu). Rosyjskie artyleria i lotnictwo kontynuują uderzenia na pozycje i zaplecze ukraińskie wzdłuż całej linii styczności (ostrzeliwane są m.in. Charków i Mikołajów) oraz w przygranicznych rejonach obwodów czernihowskiego i ługańskiego. Wrogie samoloty operujące z terytorium Białorusi zaatakowały także cele w obwodzie żytomirskim, z kolei wrogie rakiety uderzyły w obwodzie dniepropietrowskim. Ukraińskie lotnictwo miało natomiast uderzyć na pozycje rosyjskie w obwodzie chersońskim. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że od 24 lutego przeprowadziło ponad 1100 nalotów.
Minister obrony Ukrainy Ołeksy Reznikow poinformował, że do wykonywania zadań bojowych gotowe są przekazane przez Polskę armatohaubice samobieżne 155 mm Krab, a w rejonach walk wykorzystywane są już cztery inne systemy artyleryjskie tego kalibru (M109A3, CAESAR, M777 i FH70). Łącznie armia ukraińska miała dotychczas otrzymać 150 systemów artyleryjskich konstrukcji zachodniej i ponad 50 posowieckich. Liczba amunicji 155 mm ma o 10% przekraczać pozostałe zapasy posowieckiej amunicji artyleryjskiej wszystkich ciężkich kalibrów (122 mm, 152 mm i 203 mm). Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozpoczęły czterotygodniowe szkolenie żołnierzy ukraińskich w zakresie obsługi wieloprowadnicowych wyrzutni pocisków rakietowych. Waszyngton i Londyn zadeklarowały gotowość przekazania Ukrainie w przyszłości większej liczby systemów (zależnie od źródła w pierwszej dostawie ma być ich łącznie 7 lub 10). Według doniesień medialnych niemieckie systemy obrony przeciwlotniczej IRIS-T oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych MARS II dotrą na Ukrainę nie wcześniej niż w listopadzie lub grudniu.
Według informacji rosyjskiego portalu Meduza tzw. republiki ludowe doniecka i ługańska oraz okupowane terytoria obwodów chersońskiego i zaporoskiego mają zostać zjednoczone w jeden okręg w ramach Federacji Rosyjskiej. Nowa jednostka administracyjna ma powstać po przeprowadzeniu referendów o integracji z Rosją. Na razie rozpoczęto rekrutację personelu do pracy w administracjach samozwańczych „republik” Donbasu, a także w administracjach cywilno-wojskowych w obwodach chersońskim i zaporoskim. Pozyskani urzędnicy mają przygotować referenda „zjednoczeniowe”, które mogłyby zostać przeprowadzone w połowie lipca lub 11 września. Jednocześnie władze kolaboranckie zdają sobie sprawę, że referenda na okupowanych terenach południowej Ukrainy spotkają się z bojkotem większości ludności i chcąc uniknąć blamażu rozważają zastąpienia ich „sondażem społecznym”. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego ludzie są proszeni przez telefon o odpowiedź na szereg pytań, mających zbadać ich stosunek do Rosji, wojny, okupacji i osobiście Putina. Większość respondentów ma odmawiać odpowiedzi na pytania.
Sąd Najwyższy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) skazał na śmierć dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka za udział w walkach po stronie ukraińskiej. Ochotnicy zostali uznani za winnych „popełnienia działań mających na celu przejęcie władzy i obalenie ustroju konstytucyjnego DRL”. Szef tzw. DRL Denys Puszylin zapowiedział, że prace „trybunału” mającego osądzić obrońców zakładów „Azowstal” rozpoczną się do końca lata.
Według danych Służby Bezpieczeństwa Ukrainy od początku inwazji zdemaskowano ponad 160 wrogich grup dywersyjno-rozpoznawczych (GDR). Jedną z ostatnich operacji specjalnych była neutralizacja rosyjskich agentów, którzy przygotowywali zamachy terrorystyczne na południu kraju. W komunikacie wskazano na aktywność współpracowników rosyjskich służb specjalnych na zachodniej Ukrainie (m.in. obwód rówieński), którzy przekazywali informacje o potencjale sił zbrojnych. W Kijowie rosyjski agent został skazany na osiem lat więzienia za naprowadzanie ataków rakietowych na obiekty energetyczne i wodociągowe.
Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SWZ) kontynuuje operację dezinformacyjną wymierzoną przeciwko Polsce. W komunikacie służby stwierdzono, że Warszawa naciska na Kijów, aby przekazał jej kontrolę nad strategicznymi obszarami zarządzania państwem, m.in. kwestiami finansowymi. Za zgodą Kijowa, w Polsce ma się jakoby znajdować zapasowe centrum przetwarzania danych ukraińskiej służby podatkowej. Dezinformacja rosyjskiego wywiadu, która inspiruje przekaz propagandowy kremlowskich mediów, polega na propagowaniu tezy, że każda forma współpracy polsko-ukraińskiej jest elementem rzekomego planu przyłączenia do Polski części terytorium Ukrainy i – we współpracy z USA – ubezwłasnowolnienia władz w Kijowie.
Parlament Europejski przegłosował rezolucję rekomendującą Radzie Unii Europejskiej nadanie Ukrainie statusu kandydata na członka w UE. Za przyjęciem dokumentu głosowało 438 eurodeputowanych, 65 opowiedziało się przeciw, a 94 wstrzymało się od głosu. W rezolucji uznano nadanie statusu członkowskiego za polityczny sygnał solidarności z narodem ukraińskim. Podkreślono, że „Ukraina, podobnie jak każde inne państwo, ma suwerenne prawo do samodzielnego decydowania o przystępowaniu do sojuszy politycznych i gospodarczych bez ingerencji innych państw”. Wezwano także kraje unijne do „bezzwłocznego przekazanie Ukrainie broni w zakresie potrzeb wyrażanych przez władze ukraińskie”.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu