Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Argentyna zainteresowana zakupem śmigłowców Airbus H215

Fot. Airbus

3 lipca Ministerstwo Obrony Argentyny poinformowało, że w czasie odbywającego się w czerwcu Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu doszło do podpisania listu intencyjnego otwierającego drogę do zakupu na potrzeby Sił Zbrojnych tego kraju wielozadaniowych śmigłowców Airbus H215.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, Argentyna jest zainteresowana zakupem dwunastu śmigłowców, a sam list został podpisany pomiędzy ministrami Argentyny i Francji. To z kolei może sugerować, że sama umowa może mieć charakter międzyrządowy, w którym ważnym elementem będzie kredyt francuski pozwalający na sfinansowanie zamówienia. Nie jest to niecodzienna sytuacja, przykładowo w 2019 roku doszło do zamówienia czterech patrolowców typu Gowind, które są obecnie eksploatowane przez Marynarkę Wojenną Argentyny.

Po okresie zapaści finansowej władze Argentyny próbują zmodernizować swoje siły zbrojne. Jest to trudne, gdyż cały czas obowiązuje (nieformalne) embargo na dostawy sprzętu wojskowego, w którym wykorzystywane są komponenty produkcji brytyjskiej. Z tego też względu Argentyna nie mogła zakupić południowokoreańskich samolotów bojowych KAI FA-50 Fighting Eagle. W ostatnich miesiącach podpisano umowę z Bell Textron na zakup sześciu wielozadaniowych śmigłowców Bell 407GXi, a dodatkowo prowadzone są rozmowy w sprawie możliwości nabycia niewielkiej partii ciężkich Boeing CH-47F Chinook. Ewentualny zakup H215 pozwoliłby na zwiększenie liczby maszyn tego typu w lotnictwie wojsk lądowych Argentyny, która obecnie dysponuje przynajmniej dwoma egzemplarzami.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc