Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie uzbrojenie do koreańskich F-35A Lightning II

Fot. Siły Powietrzne Republiki Korei

1 grudnia amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu koreańskiego zapytania ofertowego w sprawie możliwości zakupu partii uzbrojenia lotniczego, które ma być wykorzystane przez wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Jak wskazuje Departament Stanu, cały autoryzowany pakiet może kosztować do 271 mln USD. Obecnie dokumentacja trafiła do Kongresu Stanów Zjednoczonych, który ma 30 dni na ewentualne weto w sprawie sprzedaży – Republika Korei to jeden z kluczowych sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie, co powoduje iż trudno wyobrazić sobie zakaz sprzedaży.

Zgodnie z upublicznionymi danymi Republika Korei jest zainteresowana zakupem 39 pocisków kierowanych AIM-120C-8 AMRAAM wraz z dwoma zapasowymi sekcjami naprowadzania, 88 modułami KMU-556 służącymi do konwersji bomb serii Mk 80 do kierowanej odmiany GBU-31v1 JDAM, 86 klasycznych bomb grawitacyjnych Mk 84, 70 modułów KMU-557 przeznaczonymi do konwersji klasycznych bomb o wagomiarze 907 kg do odmiany GBU-31v3 JDAM, 70 klasycznych bomb BLU-109C/B, 78 modułów kierowania KMU-572 pozwalającymi na konwersję bomb do standardu GBU-54 LJDAM, 269 modułów sterowania MXU-650 pozwalających na konwersję bomb o wagomiarze 226 kg do odmiany GBU-12 Paveway II, 342 klasycznym bomb Mk 82, dwanaście szkolno-treningowych bomb Mk 82, 35 kierowanych bomb GBU-39 SDB-I, 118 sztuk kierowanych bomb GBU-53 SDB-II. Dodatkowo pakiet ma obejmować pomoce szkolno-dydaktyczne, części zamienne, usługi logistyczno-szkoleniowe oraz transport. W przypadku podpisania umowy wykonawcami będą producenci powyższego asortymentu, a więc korporacje RTX, Lockheed Martin oraz Boeing.

Dotychczas Republika Korei eksploatuje 40 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II, które dostarczono do końca 2022 roku (jeden z nich został formalnie wycofany z eksploatacji po ocenie skali uszkodzeń odniesionych w czasie kolizji z ptakiem w styczniu 2022 roku). W bieżącym roku Departament Stanu zatwierdził możliwość zakupienia drugiej transzy, która może liczyć do 25 sztuk. Nie jest wykluczone, że w kolejnych latach Koreańczycy będą kontynuować zakupy m.in. odmiany F-35B Lightning II, która mogłaby trafić na pokłady okrętów lotniczych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc