Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie prezenty dla sojuszników

Uroczyste przekazanie średniego samolotu Lockheed Martin C-130H Hercules lotnictwu wojskowemu Nigru. Fot. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Nigrze

7 i 9 grudnia w Nigrze oraz Jordanii odbyły się uroczystości formalnego przekazania przez administrację Stanów Zjednoczonych używanych średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules. Podobnie jak w przypadku Polski, maszyny przetransferowano w ramach procedury EDA.

Pierwsze z wymienionych państw przejęło jeden samolot – wydarzenie miało miejsce w bazie w stolicy Nigru, Niamey. Jest to jednocześnie drugi z trzech egzemplarzy, które trafią bądź trafiły do nowego użytkownika. W US Air Force nosił rejestrację 74-2061. Dostawa trzeciego jest przewidziana na pierwszą połowę przyszłego roku. Cała trójka C-130H Hercules znacznie wzmocni potencjał transportowy sił zbrojnych Nigru, które dotychczas nie eksploatowały maszyn tej klasy. Ich wdrożenie może zwiększyć potencjał operacyjny służb bezpieczeństwa, które toczą walki z islamistami na terenie kraju.

W przypadku Jordanii Stany Zjednoczone przekazały dwa samoloty, także pochodzące z produkcji z połowy lat 70. XX wieku. W pierwszej połowie przyszłego roku dostarczony zostanie trzeci egzemplarz. Nowe nabytki wzmocnią potencjał transportowy, który obecnie obejmuje cztery C-130H Hercules.

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone zaoferowały dużą liczbę samolotów Lockheed Martin C-130H Hercules sojusznikom. Wśród obdarowanych znalazła się także Polska, która otrzyma pięć maszyn - zastąpią obecnie eksploatowane C-130E w bazie lotniczej w Powidzu. Obecnie pierwszy z nich jest przygotowywany do przelotu z Tuscon do Bydgoszczy, gdzie w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy ma przejść okresowy przegląd strukturalny PDM.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc