Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zapoczątkowali proces wycofywania samolotów E-3 Sentry

Fot. USAF

6 kwietnia w bazie lotniczej Tinker w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych odbyła się uroczystość pożegnania samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia Boeing E-3 Sentry o rejestracji 75-0560.

Jest to pierwszy, z trzynastu, egzemplarz E-3 Sentry, który zakończył służbę operacyjną w bieżącym roku. Zgodnie z zatwierdzonym planem budżetowym, środki finansowe uzyskane z zakończenia eksploatacji wiekowych maszyn mają pozwolić na przyspieszenie tempa zakupu ich następców – samolotów Boeing E-7A Wedgetail. E-3, podobnie jak inne wycofywane statki powietrzne, trafił do bazy Davis-Monthan, gdzie mieści się składowisko samolotów AMARG.

Samoloty Boeing E-3 Sentry są eksploatowane prze US Air Force od lat 70. XX wieku. Wstępna gotowość operacyjna została ogłoszona w kwietniu 1978 roku, a do końca marca 2023 roku flota obejmowała 32 sztuk (w tym jeden przeznaczony do zadań badawczych). Modernizowane przez lata, pełnią kluczową rolę w systemie obrony Stanów Zjednoczonych oraz NATO.

28 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił pierwsze dwa samoloty Boeing E-7A Wedgetail. Łącznie program ma obejmować zakup 26 maszyn tego typu. Poza Stanami Zjednoczonymi debata o zastąpieniu E-3 Sentry jest także prowadzona przez NATO. Sojusz dysponuje własną eskadrą maszyn tego typu, które mają być eksploatowane do 2035 roku. Do fazy analizy rynku zgłosiły się m.in. Boeing, Northrop Grumman oraz Saab.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc