Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie rozpoczęli dostawy drugiej transzy E-2D Hawkeye do Japonii

Jeden z dwóch nowych E-2D Hawkeye wyładowany w Japonii. Fot. USMC

18 października w bazie lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych Iwakuni mieszczącej się w Japonii wyładowano ze statku handlowego dwa samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Northrop Grumman E-2D Hawkeye zamówione przez Siły Samoobrony Japonii.


Tym samym Amerykanie zapoczątkowali dostawy II drugiej transzy samolotów tego typu zamówionych przez Japonię. Pierwsze cztery zakontraktowano w latach 2016-18, a dostarczono je do końca I połowy 2020 roku. Kolejnych dziewięć zamówiono w 2020 roku – łącznie Japończycy będą dysponować trzynastoma E-2D Hawkeye, które pozwolą na zastąpienie obecnie używanych E-2C Hawkeye (w linii od 1987 roku) oraz uzupełnienie czterech większych Boeing E-767. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych, dostawy odbywają się transportem morskim do Iwakuni (baza dysponuje nabrzeżem pozwalającym na rozładunek i późniejsze przygotowanie do lotu).

Obecnie E-2D Hawkeye produkowane są przez korporację Northrop Grumman na zamówienie trzech klientów. Poza Siłami Samoobrony Japonii oraz lotnictwem morskim Stanów Zjednoczonych mowa o Francji, która zamówiła trzy E-2D Hawkeye na potrzeby własnego lotnictwa morskiego.

Producent wraz z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych prowadzą działania marketingowe związane ze zdobyciem nowych klientów eksportowych. Ma to związek z faktem, że II wieloletnia umowa produkcyjna (zawarta w 2019 roku) dla US Navy będzie ostatnią w historii programu – po jej zakończeniu lotnictwo morskie będzie dysponować flotą 75 egzemplarzy seryjnych. Wśród potencjalnych rynków wymienia się m.in. Indie oraz Egipt.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc