Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie kasują program następców dla E-8C JSTARS

10 lutego Departament Obrony poinformował, że zamierza skasować program zakupu nowych samolotów rozpoznawczych, które w szeregach USAF miały zastąpić obecnie eksploatowane Boeing E-8C JSTARS.

Powyższa decyzja oznacza koniec jednego z kilku programów akwizycji sprzętowej dla USAF, który miał zostać rozstrzygnięty w bieżącym roku. W walce o kontrakt na siedemnaście samolotów wraz z wyposażeniem misyjnym walczyli trzej producenci – Boeing, Lockheed Martin oraz Northrop-Grumman. Nowy plan zakłada, że E-8C JSTARS zostaną zastąpione poprzez systematyczną modernizację posiadanych i rozwijanych systemów wymiany informacji, które już teraz wypierają maszyny rozpoznawcze.

Program następców dla E-8C JSTARS miał kosztować około 7 mld dolarów. Do tego należy doliczyć około 500 mln dolarów wydanych na prace rozwojowe i koncepcyjne, których pełne finansowanie ma zakończyć się w 2019 roku. Jeśli Kongres nie zmieni planów Departamentu Obrony, powyższe fundusze zostaną przeznaczone na inne projekty, przede wszystkim odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego T-X oraz nowych śmigłowców wielozadaniowych UH-X.

Samoloty rozpoznawcze E-8 JSTARS zostały wprowadzone do eksploatacji w 1990 roku. Łącznie powstało siedemnaście egzemplarzy, opartych na cywilnych (odkupionych z rynku wtórego) samolotach Boeing 707. Ich debiut bojowy miał miejsce w 1991 roku, w czasie operacji Pustynna Burza. W 2009 roku jeden z nich został utracony w wyniku wypadku (bez strat w ludziach). W ostatnich latach były intensywnie eksploatowane w działaniach bojowych na Bliskim Wschodzie oraz Afganistanie.

(ŁP) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc