Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus z wieloletnią umową na wsparcie eksploatacji UH-72 Lakota

Airbus będzie realizować usługę wsparcia eksploatacji amerykańskich UH-72 Lakota. Fot. Airbus

23 maja koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie wieloletniej usługi wsparcia eksploatacji wielozadaniowych śmigłowców UH-72 Lakota, które są wykorzystywane przez amerykańskie siły zbrojne.


Umowa obejmuje okres sześciu miesięcy z opcją rozszerzenia do 4,5 lat. Maksymalna wartość opiewa na kwotę 1,5 mld USD i obejmuje całą flotę stacjonującą w 67 bazach na terenie Stanów Zjednoczonych oraz poza granicami kraju. Łącznie Departament Obrony tego kraju zamówił 482 śmigłowce tego typu, które są dostarczane w podstawowej wersji UH-72A oraz zmodyfikowanej UH-72B (ta druga charakteryzuje się zastosowaniem m.in. pięciołopatowego wirnika nośnego). Głównym centrum realizacji prac logistycznych są zakłady koncernu Airbus mieszczące się w Columbus w stanie Missisipi. To właśnie tam ulokowana jest także linia montażu ostatecznego UH-72, które poprzez federalny program FMS są także oferowane na eksport.

Dotychczas flota śmigłowców UH-72 Lakota (będących zamerykanizowaną wersją popularnego na rynkach globalnych H145) wylatała ponad 1 mln godzin. Najstarsze wiropłaty są eksploatowane od piętnastu lat. Wśród głównych zadań wymienia się zadania transportowo-logistyczne na obszarze Stanów Zjednoczonych oraz baz amerykańskich w rejonach bezpiecznych. Poza tym należące do Gwardii Narodowej UH-72 wspierają inne służby porządku publicznego, wśród nich można wymienić patrolowanie południowej granicy Stanów Zjednoczonych oraz udział w operacjach antynarkotykowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc