Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne Lakoty dla US Army

4 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o rozpoczęciu procedury zakupu kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców Airbus UH-72A Lakota, która mają trafić do jednostek lotniczych US Army.

W ramach tegorocznego zakupu armia planuje zakup do 35 sztuk śmigłowców, które mają zostać zakupione w ramach otwartej procedury przetargowej. Oczywiście jedynym oferentem może być koncern Airbus, dysponujący pełnią praw intelektualnych do dokumentacji oraz modyfikacji płatowca. Powyższa procedura to wynik zamrożenia procesu zakupowego ze względu na skargę koncernu Leonardo na praktyki zakupowe US Army z września 2014 roku.

US Army planowała wówczas zakup partii śmigłowców UH-72A Lakota, które trafiłyby do centrum szkoleniowego w Fort Rucker i zastąpiły TH-67. Bezprzetargowy wybór konstrukcji koncernu Airbus był wynikiem wcześniejszych zakupów UH-72 dla US Army, które w liczbie około 400 sztuk są wykorzystywane przez jednostki Gwardii Narodowej na terenie kraju, a także jednostki liniowe m.in. w Niemczech. Wówczas program został wstrzymany na drodze sądowej przez skargę Leonardo, stąd ogłoszenie o otwartej procedurze zakupowej. Co ciekawe, szkolenie na UH-72A w Fort Rucker rozpoczęło się poprzez przesunięcie posiadanego sprzętu z innych jednostek.

Spośród 35 planowanych do zakupu śmigłowców, w tegorocznym budżecie Departamentu Obrony przygotowano środki na 23 egzemplarze. Może to oznaczać, że pozostała dwunastka zostanie zamówiona w późniejszym okresie czasu. Dla amerykańskiego oddziału koncernu Airbus, który montuje UH-72A Lakota w Columbus oznacza szanse na utrzymanie potencjału produkcyjnego.

(ŁP) Foto: Utah National Guard
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc