Zaloguj

A400M na plaży

11 grudnia Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że średnie samoloty transportowe Airbus A400M Atlas przeprowadziły pierwsze próby lądowań i startów na plażach. Za sterami zasiadali piloci RAF.

Powyższe próby zrealizowano w południowej Walii. Za sterami znajdowali się piloci 206. Eskadry RAF, która odpowiada (z ramienia wojska) za próby różnych typów samolotów wdrażanych do eksploatacji oraz testujących nowe procedury operacyjne. Wykorzystanie plaż do prób startów i lądowań na terenie przygodnym jest częstą praktyką stosowaną przez Brytyjczyków, a także inne państwa (m.in. Danię). Możliwość operowania z takich lądowisk jest także jednym z wymogów stawianych przed średnimi samolotami transportowymi eksploatowanymi przez RAF – dzięki temu ich możliwości operacyjne są rozszerzone.

Pierwsze próby wykonano za dnia, jednak możliwości samolotu A400M Atlas i pozytywne oceny zespołu testowego powodują, że wkrótce Brytyjczycy mają przejść do działań w warunkach nocnych i ograniczonej widzialności. Łącznie Londyn zamówił 22 samoloty tego typu.

Bieżący rok Airbus Defence & Space zakończył zgodnie z planem – dostarczył klientom 18 seryjnych A400M (10 Niemcom, po 2 Hiszpanom, Turkom oraz Brytyjczykom, a po jednym trafiło do Francji oraz centrum doświadczalnego Airbusa). W przyszłym roku planowane jest dostarczenie 15 maszyn. Obecnie głównym problemem jest brak nowych zleceń, działania marketingowe nie przyczyniły się do zdobycia kontraktów eksportowych – być może ten trend zmieni się w 2019 roku, kiedy może dojść do podpisania umowy na 2-4 maszyny dla Indonezji czy wymiana pomiędzy Hiszpanią i Republiką Korei.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc