Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

A330MRTT należący do RAF wykonał lot na ekologicznym paliwie alternatywnym

Fot. RAF

18 listopada brytyjskie Siły Powietrzne poinformowały, że wraz z parterami przemysłowymi, zrealizowały lot samolotu tankowania powietrznego Airbus A330MRTT wykorzystującego w 100% alternatywne paliwo ekologiczne.

Lot doświadczalny miał miejsce 16 listopada i trwał 90 minut. Ekologiczna mieszanka alternatywna, wytwarzania z takich surowców jak zużyty olej kuchenny, ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 80% w cyklu życia silnika w stosunku do klasycznego paliwa lotniczego. Jednocześnie wpisuje się w strategię koncernu Airbus, który wraz z użytkownikami, planuje stopniowe przechodzenie statków powietrznych tego producenta właśnie na ekologiczne paliwa alternatywne. W ciągu bieżącego roku stosowne próby realizowano m.in. z samolotami transportowymi A400M Atlas oraz C-295W. W obu przypadkach były to jednak mieszanki paliw alternatywnych oraz klasycznego.

Próba A330MRTT w RAF stanowi cel, aby do 2040 roku stać się pierwszą formacją na świecie, która stanie się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. W listopadowym teście, obok personelu RAF, uczestniczyli partnerzy z koncernu Airbus, Rolls-Royce oraz konsorcjum AirTanker.

Obecnie Royal Air Force eksploatuje czternaście A330MRTT, które znane są pod lokalną nazwą Voyager. Wszystkie są leasingowane od cywilnego konsorcjum AirTanker na okres 30 lat. Stanowią wyposażenie dwóch eskadr stacjonujących w bazie Brize Norton oraz wysuniętej jednostki w Mount Pleasant na Falklandach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc