Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

2 mld USD amerykańskiego funduszu FMF dla Tajwanu

Tajwan, być może, zakupi dzięki funduszom FMF śmigłowce MH-60R Seahawk. Fot. US Navy

25 grudnia media tajwańskie poinformowały, że w ramach budżetu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych na rok 2023 ujęta została pozycja wsparcia finansowego Tajwanu kwotą 2 mld USD.

Zgodnie z postanowieniami programu FMF, powyższa kwota może zostać wydana przez Tajwan na zakupy broni lub usług obronnych w Stanach Zjednoczonych – kluczowym elementem musi być ulokowanie ponad 50% wartości zamówienia na terytorium amerykańskim. Jednym z elementów tej polityki jest chęć wzmocnienia potencjału obronnego Tajwanu w obliczu potencjalnego zagrożenia ze strony Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Obecnie trudno wskazać na co zostaną wykorzystane fundusze. Nie można wykluczyć, że jednym z elementów mogą być wielozadaniowe śmigłowce pokładowe Lockheed Martin MH-60R Seahawk, z zakupu których Tajwan musiał zrezygnować w bieżącym roku ze względów budżetowych. Nowe wiropłaty tej klasy są potrzebne ze względu na wyczerpywanie się resursów obecnie wykorzystywanych śmigłowców MD500MD/ASW Defender. Dodatkowo fundusze mogą zostać przeznaczone do zakupu niezbędnych technologii i komponentów przeznaczonych do budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych.

Obecnie państwami będącymi największymi odbiorcami amerykańskiej pomocy wojskowej są Izrael oraz Egipt. W obu przypadkach mowa o wieloletnich umowach dotyczących przekazywania każdemu z nich grantów o wartości ponad 1 mld USD rocznie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc