Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zumwalt traci swoje unikalne armaty na rzecz pocisków hipersonicznych

Fot. USS Zumwalt DDG 1000 Facebook

Z superniszczyciela USS Zumwalt usunięto pierwszą armatę AGS. Ich miejsce zajmą wyrzutnie pocisków hipersonicznych.

Dowództwo Systemów Morskich (Naval Sea Systems Command) US Navy wybrało firmę Huntington Ingalls Industries do przeprowadzania prac związanych z instalacją systemów do wystrzeliwania pocisków hipersonicznych na niszczycielach USS Zumwalt (DDG 1000) i USS Michael Monsoor (DDG 1001), których wyrzutnie zastąpią systemy AGS. Na oficjalnej stronie USS Zumwalt w serwisie Facebook opublikowano zdjęcie demontażu jednej z armat AGS.

Niszczyciel przybył do stoczni Ingalls Shipbuilding Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w stanie Mississippi w sierpniu 2023 roku. Zdjęcie z Facebooka przedstawia demontaż pierwszego 155 mm systemu AGS.

Zumwalt i Monsoor należą do trójokrętowej serii wielkich niszczycieli awangardowego typu DDG 1000. Pierwotnie ich zasadniczym uzbrojeniem miały być dwa 155 mm systemy artyleryjskie AGS (Advanced Gun System), ale koszt amunicji do nich okazał się nieakceptowalny dla użytkownika. Jednostka ognia składająca się z 600 pocisków LRLAP (Long-Range Land Attack Projectile) ze wspomaganiem rakietowym, miałby kosztować ponad 670 mln USD! Ponadto niszczyciele mają po 20 modułów wyrzutni pionowych Mk 57 do pocisków przeciwlotniczych Standard i ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile), jak też dwie 30 mm armaty Mk 46. Wyrzutnie Mk 57 także zostaną zastąpione przez ich zmodyfikowaną wersję.

Proces dozbrojenia będzie prowadzony w trakcie remontów planowych obydwu okrętów. Tak jest teraz, w przypadku Zumwalta. Szczegółów dotyczące procesu instalacji, jak również wartość kontraktu, nie ujawniono. Będą to pierwsze amerykańskie jednostki pływające uzbrojone w pociski hipersoniczne.

Decyzja o dozbrojeniu w pociski hipersoniczne Conventional Prompt Strike jest efektem właśnie braku możliwości użycia zainstalowanych na okrętach armat AGS, które były przeznaczone w główne mierze do zwalczania obiektów brzegowych. Niszczyciele nigdy ich nie użyły, a strzelania AGS odbywały się jedynie w warunkach poligonowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc