Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zamówienie na Rosomaki z wieżami ZSSW-30

5 lipca została podpisana umowa na dostawę 70 kołowych wozów bojowych Rosomak wyposażonych w zdalnie sterowane systemy wieżowe ZSSW-30. Na zdjęciu jeden z dwóch pojazdów prototypowych. Fot. HSW S.A.

5 lipca w Stalowej Woli Agencja Uzbrojenia zawarła z konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Huta Stalowa Wola S.A. (lider), WB Electronics S.A. i Rosomak S.A., pierwszą umowę wykonawczą w ramach umowy ramowej (opiewającej na 341 nowych systemów wieżowych) na dostawę zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30. Dotyczy ona dostawy 70 kołowych wozów bojowych Rosomak z wieżami ZSSW-30, zintegrowanymi z wyrzutnią ppk Spike-LR. Umowa zwiera także pakiet logistyczny ‒ zapas części zamiennych do każdej z wież, a także szkolenie załóg i techników. Umowę zatwierdził swym podpisem, obecny na uroczystości, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Kontrakt ma wartość blisko 1,7 mld PLN brutto, a okres jej realizacji to lata 2024-2027, aczkolwiek przedstawiciele konsorcjum deklarują, że wykonawcy zamówienia dołożą wszelkich starań, aby pierwsze kołowe bojowe wozy piechoty z nowymi wieżami trafiły do jednostek już w przyszłym roku. Koszt zakupu pojazdów nie wchodzi w zakres umowy, ponieważ będą to wozy pochodzące z zasobów SZ RP, wyprodukowane wcześniej w wersji bazowej przez Rosomak S.A. Zakłady z Siemianowic Śląskich zrealizują proces dostosowania podwozi bazowych do montażu wież i przekażą je w takiej postaci do Huty Stalowa Wola. Tam przejdą proces integracji z systemami wieżowymi oraz cykl testów poprzedzających przekazania zamawiającemu (analogiczny tryb jak w przypadku moździerzy samobieżnych M120K kompanijnych modułów ogniowych Rak). Wieże zostaną wyprodukowane przez Hutę Stalowa Wola i firmy wchodzące w skład Grupy WB, przy udziale poddostawców krajowych (m.in. PCO S.A., MESKO S.A.) i zagranicznych (Northrop Grumman, Rafael ADS).

ZSSW-30 to jeden z najnowocześniejszych systemów w swojej klasie na świecie, owoc pracy polskich inżynierów, który dzięki dzisiejszej umowie już niebawem zacznie służyć naszej armii. Kolejny raz udowadniamy, że nie mamy się czego wstydzić, gdyż opracowujemy i dostarczamy  najwyższej jakości rozwiązania, które wzbudzają uznanie  i zainteresowanie u naszych sojuszników  – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Rangę uroczystości podkreśliła obecność na niej wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który swym podpisem zatwierdził umowę. Fot. MON.

Kontrakt na dostawy seryjne ZSSW-30 to kamień milowy w jednym z najambitniejszych projektów badawczo-rozwojowych realizowanych w Hucie Stalowa Wola. Dzisiejsza umowa podsumowuje kilka lat intensywnych prac w HSW razem z naszymi partnerami. Wieża, która dzięki podpisanej dziś umowie w pierwszej kolejności trafi na kołowe transportery polskiej armii, będzie w niedalekiej przyszłości głównym uzbrojeniem kolejnego nowoczesnego rozwiązania, które wyszło z rąk naszych inżynierów – Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty Borsuk. Jesteśmy dumni i jednocześnie zaszczyceni, że wyroby z HSW stanowić będą jeden z filarów Sił Zbrojnych RP w nadchodzących dekadach – powiedział Bartłomiej Zając, prezes zarządu HSW S.A.

Zdalnie sterowany system wieżowy z armatą kalibru 30 mm (ZSSW-30) powstał w wyniku pracy rozwojowej, umowa wykonawcza na realizację której została podpisana 29 marca 2013 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. (Grupa WB). Podpisanie umowy na dostawę pierwszej partii wież było możliwe dzięki pomyślnie zakończonym badaniom kwalifikacyjnym systemu wieżowego. Wzięły w nich udział dwa pojazdy z prototypowymi wieżami, rozpoczęły się one w styczniu 2020 r. i zostały podzielone na kilka etapów. Obejmowały one badania trakcyjne, a także ogniowe, w tym strzelania z 30 mm armaty Mk44S i 7,62 mm UKM-2000, a także odpalenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR. Formalnie zakończyły się one 1 października 2021 r. zatwierdzeniem protokołu badań kwalifikacyjnych.

15 grudnia ub.r. Inspektorat Uzbrojenia skierował do Huty Stalowa Wola i WB Electronics zaproszenie do negocjacji warunków umowy na pozyskanie pierwszej partii systemów wieżowych ZSSW-30, przeznaczonych do integracji z nośnikami Rosomak. Wtedy też producenci wież rozpoczęli intensywne przygotowania do uruchomienia seryjnej produkcji systemów ZSSW-30.

ZSSW-30 to dziś jeden z najnowocześniejszych systemów uzbrojenia w swej klasie na świecie. Oprócz Rosomaków, będzie montowany także na NBPWP Borsuk, przechodzącym obecnie badania kwalifikacyjne. Fot. HSW S.A.

Rosomaki wyposażone w ZSSW-30 będą służyły do zwalczania pojazdów opancerzonych, nieopancerzonych oraz innych obiektów i umocnień przeciwnika, a także realizacji zadań wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, także w trudnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych.
Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi 30 mm armata napędowa Mk44S Bushmaster, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.
Zajmujący swe stanowiska we wnętrzu pojazdu dowódca i operator uzbrojenia/celowniczy mogą niezależnie od siebie obserwować, wykrywać, rozpoznawać i śledzić cele lądowe oraz powietrzne, w tym z wykorzystaniem funkcji autotrackera. Dodatkowo załoga może pracować w trybie „hunter-killer”, który polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę oraz przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia, celem określenia jego położenia i zniszczenia.

 

Andrzej Kiński na podstawie informacji PGZ S.A. i Agencji Uzbrojenia

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 comments on “Zamówienie na Rosomaki z wieżami ZSSW-30”

  1. Od pór roku trwają cyt. Intensywne przygotowania do produkcji. Tymczasem dostawa w 2024 czyli za 1.5 roku....Za 40 nowych haubic m109 z nowym podwoziem usa dało 1.3 mld pln (32 mln sztuka). Za 70 tych wież (42 mln pln sztuka)bez podwozi MON 1.7mld...z czego one są?

  2. Za 70 wież prawie 2 miliardy złotych? Te ceny w polskiej zbrojeniówce to jakiś absurd. Za granicą można znaleźć lepsze konstrukcje koreańskie, niemieckie czy włoskie i to w niższej cenie.

  3. Powinni podzielić produkcję wież pomiędzy HSW A Bumarem Łabedy który wcześniej wyprodukował ponad 300 wież hitfist

  4. Dla "Chyżwar'a": ------- Z integracją US JAVELIN z wieżą ZSSW-30, no to byłby TO BARDZO DUŻY technologiczny KŁOPOT. Wieże ZSSW-30, no to są obecnie CAŁKOWICIE zintegrowane z pociskami przeciwpancernymi RAFAEL'a SPIKE LR-1, no a przez to, no to są one OCZYWIŚCIE RÓWNIEŻ zintegrowane z tymi w pełni z nimi kompatybilnymi pociskami przeciwpancernymi RAFAEL'a SPIKE LR-2....... Natomiast, Javeliny to jest ZUPEŁNIE INNA bajka, wymagająca bardzo dużego, oraz całkowicie, i w związku z tym, no to i TOTALNIE bezsensowngo, nowego wysiłku technicznego, oraz inżynieryjnego......

  5. Dla "Chyżwar'a": ------ odnośnie tego twojego zakwestionowania kompetencji zespołu negocjonującego zakup, ponad 20 lat temu!!!), licencji przez MESKO na ppk. RAFAEL'a SPIKE LR (OBECNIE zwanych również: "LR-1"!). Tamci "goście", sprzed tych PONAD 20 lat, no to mieli oni ABSOLUTNIE NAJWYŻSZE kompetencje, wybierając WTEDY te NIE "żydowskie", a TY, bardzo smutny człowieczku, oraz ty TOTALNIE chory ksenofobie, a te IZRAELSKIE ppk. SPIKE LR. Albowiem były one to WTEDY (oraz są one NADAL!!!), TOTALNIE najlepszymi pociskami ppk., w całym zachodnim świecie!!!!....... MESKO kupiło WTEDY licencję na m.w. 70% całości produkcji. Była to decyzja jedynie tego naszego MON'u, który NIE chciał wtedy zapłacić więcej, za tę licencję.... Porównywalnie np., no to RFN, no to w bardzo podobnym czasie kupił licencję na całe, pełne 100%, za znacząco większe pieniądze.... No i dzięki temu, no to dzisiaj RFN (czyli: Niemcy!!), no to mają obecnie u siebie całe, pełne 100% produkcji tych swoich "MELLS'ów" (czyli: LR-1 / LR-2).......

  6. Dla "Chyżwar'a", ORAZ, dla Pana Komandora Porucznika Maksymiliana Dury : ------- odnośnie tego twojego zakwestionowania kompetencji zespołu negocjonującego zakup, ponad 20 lat temu!!!), licencji przez MESKO na ppk. RAFAEL'a SPIKE LR (OBECNIE zwanych również: "LR-1"!!). Tamci "goście", sprzed tych PONAD 20 lat, no to mieli oni ABSOLUTNIE NAJWYŻSZE kompetencje, wybierając WTEDY te NIE "żydowskie", a TY, bardzo smutny człowieczku, oraz ty TOTALNIE chory ksenofobie, a te IZRAELSKIE ppk. SPIKE LR. Albowiem były one to WTEDY (oraz są one NADAL!!!), TOTALNIE najlepszymi pociskami ppk., w całym zachodnim świecie!!!!....... MESKO kupiło WTEDY licencję na m.w. 70% całości produkcji. Była to decyzja jedynie tego naszego MON'u, który NIE chciał wtedy zapłacić więcej, za tę licencję.... Porównywalnie np., no to RFN, no to w bardzo podobnym czasie kupił licencję na całe, pełne 100%, za znacząco większe pieniądze.... No i dzięki temu, no to dzisiaj RFN (czyli: Niemcy!!), no to mają obecnie u siebie całe, pełne 100% produkcji tych swoich "MELLS'ów" (czyli: LR-1 / LR-2).......

  7. "Albercie": ------- akurat Koreańczycy, Włosi, oraz Niemcy no to produkują jedynie wieże załogowe --- bezzałogowych no to oni nie produkują.... Oczywiście są one wszystkie trzy ZNACZĄCO tańsze od tych naszych ZSSW-30. Wieże bezzałogowe produkują za to Norwegia, w firmie Kongsberg, i Izrael. I tak na przykład są produkowane dwie izraelskie konstrukcje, jedna ELBIT'u, a druga RAFAEL'a. OBIE bezzałogowe, całkowicie stabilizowane, dobrze opancerzone (do poziomu STANAG 4,5!!), wyposażone w szybkostrzelne działka 30 mm, km 7,62 mm, granaty dymne, oraz dwa pociski przeciwpancerne RAFAEL'a SPIKE LR-2, ukryte pod głównym pancerzem wieży. No i obie te wieże, i ta ELBIT'u, i ta RAFAEL'a, to są zarówno ZNACZĄCO tańsze, jak i TEŻ obie one to są ZNACZNIE lepsze, aniżeli ta nasza ZSSW-30.........

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc