Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Zamówienie na Rosomaki z wieżami ZSSW-30

5 lipca została podpisana umowa na dostawę 70 kołowych wozów bojowych Rosomak wyposażonych w zdalnie sterowane systemy wieżowe ZSSW-30. Na zdjęciu jeden z dwóch pojazdów prototypowych. Fot. HSW S.A.

5 lipca w Stalowej Woli Agencja Uzbrojenia zawarła z konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Huta Stalowa Wola S.A. (lider), WB Electronics S.A. i Rosomak S.A., pierwszą umowę wykonawczą w ramach umowy ramowej (opiewającej na 341 nowych systemów wieżowych) na dostawę zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30. Dotyczy ona dostawy 70 kołowych wozów bojowych Rosomak z wieżami ZSSW-30, zintegrowanymi z wyrzutnią ppk Spike-LR. Umowa zwiera także pakiet logistyczny ‒ zapas części zamiennych do każdej z wież, a także szkolenie załóg i techników. Umowę zatwierdził swym podpisem, obecny na uroczystości, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Kontrakt ma wartość blisko 1,7 mld PLN brutto, a okres jej realizacji to lata 2024-2027, aczkolwiek przedstawiciele konsorcjum deklarują, że wykonawcy zamówienia dołożą wszelkich starań, aby pierwsze kołowe bojowe wozy piechoty z nowymi wieżami trafiły do jednostek już w przyszłym roku. Koszt zakupu pojazdów nie wchodzi w zakres umowy, ponieważ będą to wozy pochodzące z zasobów SZ RP, wyprodukowane wcześniej w wersji bazowej przez Rosomak S.A. Zakłady z Siemianowic Śląskich zrealizują proces dostosowania podwozi bazowych do montażu wież i przekażą je w takiej postaci do Huty Stalowa Wola. Tam przejdą proces integracji z systemami wieżowymi oraz cykl testów poprzedzających przekazania zamawiającemu (analogiczny tryb jak w przypadku moździerzy samobieżnych M120K kompanijnych modułów ogniowych Rak). Wieże zostaną wyprodukowane przez Hutę Stalowa Wola i firmy wchodzące w skład Grupy WB, przy udziale poddostawców krajowych (m.in. PCO S.A., MESKO S.A.) i zagranicznych (Northrop Grumman, Rafael ADS).

ZSSW-30 to jeden z najnowocześniejszych systemów w swojej klasie na świecie, owoc pracy polskich inżynierów, który dzięki dzisiejszej umowie już niebawem zacznie służyć naszej armii. Kolejny raz udowadniamy, że nie mamy się czego wstydzić, gdyż opracowujemy i dostarczamy  najwyższej jakości rozwiązania, które wzbudzają uznanie  i zainteresowanie u naszych sojuszników  – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Rangę uroczystości podkreśliła obecność na niej wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który swym podpisem zatwierdził umowę. Fot. MON.

Kontrakt na dostawy seryjne ZSSW-30 to kamień milowy w jednym z najambitniejszych projektów badawczo-rozwojowych realizowanych w Hucie Stalowa Wola. Dzisiejsza umowa podsumowuje kilka lat intensywnych prac w HSW razem z naszymi partnerami. Wieża, która dzięki podpisanej dziś umowie w pierwszej kolejności trafi na kołowe transportery polskiej armii, będzie w niedalekiej przyszłości głównym uzbrojeniem kolejnego nowoczesnego rozwiązania, które wyszło z rąk naszych inżynierów – Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty Borsuk. Jesteśmy dumni i jednocześnie zaszczyceni, że wyroby z HSW stanowić będą jeden z filarów Sił Zbrojnych RP w nadchodzących dekadach – powiedział Bartłomiej Zając, prezes zarządu HSW S.A.

Zdalnie sterowany system wieżowy z armatą kalibru 30 mm (ZSSW-30) powstał w wyniku pracy rozwojowej, umowa wykonawcza której została podpisana 29 marca 2013 r. Jej stronami były Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. (Grupa WB). Podpisanie umowy na dostawę pierwszej partii wież było możliwe dzięki pomyślnie zakończonym badaniom kwalifikacyjnym systemu wieżowego. Wzięły w nich udział dwa pojazdy z prototypowymi wieżami, rozpoczęły się one w styczniu 2020 r. i zostały podzielone na kilka etapów. Obejmowały one badania trakcyjne, a także ogniowe, w tym strzelania z 30 mm armaty Mk44S i 7,62 mm UKM-2000, a także odpalenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR. Formalnie zakończyły się one 1 października 2021 r. zatwierdzeniem protokołu badań kwalifikacyjnych.

15 grudnia ub.r. Inspektorat Uzbrojenia skierował do Huty Stalowa Wola i WB Electronics zaproszenie do negocjacji warunków umowy na pozyskanie pierwszej partii systemów wieżowych ZSSW-30, przeznaczonych do integracji z nośnikami Rosomak. Wtedy też producenci wież rozpoczęli intensywne przygotowania do uruchomienia seryjnej produkcji systemów ZSSW-30.

ZSSW-30 to dziś jeden z najnowocześniejszych systemów uzbrojenia w swej klasie na świecie. Oprócz Rosomaków, będzie montowany także na NBPWP Borsuk, przechodzącym obecnie badania kwalifikacyjne. Fot. HSW S.A.

Rosomaki wyposażone w ZSSW-30 będą służyły do zwalczania pojazdów opancerzonych, nieopancerzonych oraz innych obiektów i umocnień przeciwnika, a także realizacji zadań wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, także w trudnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych.
Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi 30 mm armata napędowa Mk44S Bushmaster, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.
Zajmujący swe stanowiska we wnętrzu pojazdu dowódca i operator uzbrojenia/celowniczy mogą niezależnie od siebie obserwować, wykrywać, rozpoznawać i śledzić cele lądowe oraz powietrzne, w tym z wykorzystaniem funkcji autotrackera. Dodatkowo załoga może pracować w trybie „hunter-killer”, który polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę oraz przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia, celem określenia jego położenia i zniszczenia.

 

Andrzej Kiński na podstawie informacji PGZ S.A. i Agencji Uzbrojenia

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 comments on “Zamówienie na Rosomaki z wieżami ZSSW-30”

  1. Od pór roku trwają cyt. Intensywne przygotowania do produkcji. Tymczasem dostawa w 2024 czyli za 1.5 roku....Za 40 nowych haubic m109 z nowym podwoziem usa dało 1.3 mld pln (32 mln sztuka). Za 70 tych wież (42 mln pln sztuka)bez podwozi MON 1.7mld...z czego one są?

  2. Za 70 wież prawie 2 miliardy złotych? Te ceny w polskiej zbrojeniówce to jakiś absurd. Za granicą można znaleźć lepsze konstrukcje koreańskie, niemieckie czy włoskie i to w niższej cenie.

  3. Powinni podzielić produkcję wież pomiędzy HSW A Bumarem Łabedy który wcześniej wyprodukował ponad 300 wież hitfist

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc