Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Huta Stalowa Wola finalizuje przygotowania do uruchomienia produkcji wież ZSSW-30

Jeden z prototypów ZSSW-30 zamontowanych na nośniku Rosomak 8×8 po zakończeniu prób kwalifikacyjnych. Fot. Andrzej Kiński

Jak poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa, Huta Stalowa Wola S.A. przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji seryjnej zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30. Wieże najpierw zostaną zintegrowane z kołowymi wozami bojowymi Rosomak, zaś w przyszłości zmodyfikowana odmiana ZSSW-30 będzie montowana także na nowych pływających bojowych wozach piechoty Borsuk.

Przypomnijmy, że wieża ZSSW-30 powstała w ramach projektu rozwojowego „Zdalnie Sterowany System Wieżowy z armatą kalibru 30 mm (ZSSW-30)”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Umowę na realizacji pracy podpisano  29 marca 2013 r., a jej wykonawcą były Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. (Grupa WB).

1 października 2021 r. Inspektorat Uzbrojenia zatwierdził protokół z badań kwalifikacyjnych ZSSW-30, co otworzyło drogę do rozpoczęcia negocjacji pomiędzy producentami wieży oraz Inspektoratem Uzbrojenia (obecnie Agencją Uzbrojenia) dotyczących warunków umowy na produkcję seryjną kołowych wozów bojowych Rosomak z ZSSW-30 dla Sił Zbrojnych RP.

15 grudnia ub.r. Inspektorat Uzbrojenia skierował do Huty Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. zaproszenie do negocjacji warunków umowy na pozyskanie pierwszej partii systemów wieżowych ZSSW-30, przeznaczonych do integracji z nośnikami Rosomak. Według informacji z ubiegłego roku, w planach było zamówienie 341 Rosomaków z ZSSW-30.

Program ma duży priorytet, ponieważ jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć modernizacyjnych dla Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych Wojsk Lądowych.

ZSSW-30, owoc współpracy przemysłu państwowego z prywatnym, to jeden z naszych najważniejszych produktów, którego wdrożenie do Sił Zbrojnych RP przewidujemy w najbliższym czasie. Potrzeby wojska na wieże ZSSW-30 są znaczne i obejmują nie tylko jednostki operujące na kołowych transporterach opancerzonych, ale także w dalszej kolejności NBPWP Borsuk, który aktualnie przygotowujemy do produkcji przedseryjnej – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Prototypowy zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30. Fot. PGZ

W celu przyśpieszenia procesu produkcyjnego Huta Stalowa Wola S.A. rozpoczęła budowanie łańcuchów dostaw kluczowych komponentów i podzespołów wieży. Przede wszystkim wystosowano zamówienie do amerykańskiej korporacji Northrop Grumman na partię 30 mm armat Mk 44S Bushmaster II. Równolegle prowadzone są prace przygotowawcze do ustanowienia potencjału serwisowo-produkcyjnego, który pozwoli produkować wieże w ilościach wymaganych przez zamawiającego, w tym z udziałem zespołów i komponentów dostarczanych przez krajowych poddostawców. W projekt zaangażowanych jest, poza członkami konsorcjum, także szereg dostawców z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, m.in. PCO S.A. odpowiada za optoelektronikę, Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. dostarczają uzbrojenie pomocnicze, a Rosomak S.A. współpracujący w obszarze przygotowania KTO Rosomak 8×8 do integracji z ZSSW-30 i dostarczy same nośniki. Oczywiście w gronie poddostawców są także inne polskie przedsiębiorstwa.

Już dzisiaj jesteśmy gotowi do produkcji polskich komponentów istotnych z punktu widzenia ZSSW-30, jak optoelektronika, systemy napędów, sterowania, stabilizacji czy też łączności i kierowania ogniem, które są efektem realizacji pracy rozwojowej. To wszystko zapewni zarówno wykonawcy, jak i przede wszystkim Ministerstwu Obrony Narodowej bezpieczeństwo dostaw systemu, również w wersji dla NBPWP Borsuk – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

System ZSSW-30 jest uzbrojony w 30 mm armatę napędową Bushmaster Mk 44S z układem programowania zapalników amunicji klasy ABM, sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy i podwójną wyrzutnię ppk Spike-LR. Uzbrojenie uzupełnia osiem wyrzutni granatów dymnych, współpracujących z systemem samoosłony SSP-1 Obra-3. Wieża jest wyposażona w układ stabilizacji uzbrojenia w dwóch płaszczyznach, a także zaawansowany system kierowania ogniem, pracujący w trybie hunter-killer, z niezależnie stabilizowanymi dzienno-nocnymi przyrządami celowniczo-obserwacyjnymi dowódcy i działonowego.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatu PGZ S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Huta Stalowa Wola finalizuje przygotowania do uruchomienia produkcji wież ZSSW-30”

  1. Program ZSSW-30 a z nim bwp Borsuk to absolutnie jedne z najważniejszych priorytetów modernizacji armii i ogromne szanse do rozwoju polskiej zbrojeniówki na długie lata, niewątpliwie trzeba tutaj konsekwencji w działaniu. Także suwerenne technologie wypracowane w rozwoju ZSSW-30 i nowego BWP są bezcenne w kontekście zdolności do opracowania własnego nowoczesnego czołgu 3/3+ generacji wraz z partnerem zagranicznym w programie Wilk. Trzeba rozbudowywać szybko poszczególne zakłady zbrojeniowe uczestniczące w tych programach od razu po podpisaniu kontraktu wieloletniego , tutaj powinny być angażowane dotacje, znaczne środki na prace b+r z budżetu MON na rozwój konkretnego zaplecza laboratoryjnego i technicznego, atrakcje wieloletnie pożyczki państwowe na rozbudowę obiektów i infrastruktury zwiększając moce produkcyjne, także pilnie dofinansować kilka dodatkowych prototypów Bwp Borsuk dla szybszej finalizacji prac. Warto inwestować w naszą suwerenność przemysłową i wspólne bezpieczeństwo.
    Gospodarka Polski na tym także nieźle zyska bo miliardy zostaną w kraju, do tego tysiące dobrze płatnych miejsc pracy i rozwój nauki. Powodzenia

  2. Dobre informacje, warto dążyć docelowo do poziomu produkcji przynajmniej 100 egzemplarzy wieży ZSSW-30 rocznie. Trzeba jednak zapewnić sobie odpowiednią wieloletnią licencję na produkcję armaty Bushmaster II, polską amunicję programowalną oraz nowoczesne granaty mulispektralne do osłony. Nie zapomnijmy kontynuować prac nad własnym systemem typu ASOP dla BWP jak czołgów podstawowych.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc