Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wieża ZSSW-30 po badaniach kwalifikacyjnych

1 października podpisano protokół kończący badania kwalifikacyjne wieży bezzałogowej ZSSW-30. W najbliższych latach, najpierw w odmianie do kołowego wozu bojowego Rosomak, a wkrótce do NBPWP Borsuk, stanie się ona ważnym elementem oferty HSW S.A., a w jej produkcji weźmie udział wiele podmiotów polskiego przemysłu obronnego. Fot. HSW

Po latach prac konstrukcyjnych, kompletowania kolejnych demonstratorów i prototypów oraz ich badań, 1 października 2021 r. został zatwierdzony protokół z badań kwalifikacyjnych Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego ZSSW-30, o czym poinformował Inspektorat Uzbrojenia.

Badania zakończyły się z wynikiem pozytywnym. Zakończenie badań kwalifikacyjnych otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji pomiędzy producentami wieży i jej nosiciela oraz Inspektoratem Uzbrojenia dotyczących warunków umowy na produkcję seryjną kołowych wozów bojowych Rosomak z ZSSW-30 dla Sił Zbrojnych RP. Podpisania umowy można spodziewać się na początku przyszłego roku.

Umowa na realizację projektu rozwojowego Zdalnie Sterowany System Wieżowy z armatą kalibru 30 mm (ZSSW-30), została podpisana 29 marca 2013 r. Jej stronami były Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. (Grupa WB). Same badania kwalifikacyjne, w których wzięły udział dwa pojazdy z prototypowymi wieżami, rozpoczęły się w styczniu 2020 r. i zostały podzielone na kilka etapów. Obejmowały one badania trakcyjne, a także ogniowe, w tym strzelania z 30 mm armaty Mk44S i 7,62 mm UKM-2000, a także odpalenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR.

Projekt ZSSW-30 to doskonały przykład wysokich kompetencji polskiego przemysłu obronnego i współpracy, firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ‒ oprócz HSW S.A. także PCO S.A. i Rosomak S.A., z partnerami należącymi do Grupy WB – WB Electronics S.A. i Arex Sp. z o.o. Uzbrojona w 30/40 mm armatę napędową Northrop Grumman Mk44S, dostosowaną do prowadzenia ognia amunicją z programowalnym momentem rozcalenia, o szybkostrzelności do 200 strz./min, a także 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000 oraz podwójną wyrzutnię ppk Spike LR (LR 2) początkowo będzie montowana na podwoziach Rosomaków (ze względu na wzrost liczby wozów planowanych do zamówienia z 206 ponad 300 niezbędne będzie wyprodukowanie części pojazdów od podstaw, choć pierwotnie zamierzano uzbroić w nowe wieże wcześniej wyprodukowane KTO bazowe). Skuteczne użycie uzbrojenia, w tym w ruchu, umożliwia dwupłaszczyznowy układ stabilizacji i zaawansowany system kierowania ogniem klasy „killer-killer”, integrujący m.in. niezależne dzienno-nocne, stabilizowane przyrządy obserwacyjno-celownicze dowódcy (panoramiczny) i działonowego.

Według aktualnych planów resort obrony zamierza zamówić 341 kołowych wozów bojowych w takiej konfiguracji. W perspektywie kilku lat odmiana ZSSW-30 będzie montowana także na Nowych Bojowych Pływających Wozach Piechoty Borsuk (prototyp przechodzi aktualnie badania zakładowe), których MON zamierza zamówić nawet ponad 500. Nie dziwi zatem, że ZSSW-30 to dla Huty Stalowa Wola S.A., ale także wielu innych podmiotów polskiego przemysłu obronnego, produkt niezwykle ważny, który będzie przedmiotem dostaw przez co najmniej dekadę.

Łukasz Pacholski, współpraca Andrzej Kiński.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Wieża ZSSW-30 po badaniach kwalifikacyjnych”

  1. Osiem lat na coś, co prywatne firmy robią w ciągu 3-4. Niebywałe tempo. Sukcesem jest, ze udało się to w końcu dociągnąć do celu. Teraz będziemy czekać pół roku na jakąś umowę na partię próbną.

  2. Bardzo dobre wiadomości, przygotowywać warunki do porządnych umów i zwiększenia mocy produkcyjnych a także dograć łańcuch dostaw i współpracy z poddostawcami, kompletować i szkolić odpowiednie kadry, doposażyć zakłady aby najpierw zrealizować kilka egzemplarzy przedseryjnej partii a potem móc działać na masową skalę na podstawie wieloletniego porządnego kontraktu zapewniającego kompleksowo wszystkie elementy produkcji, wdrożenia i późniejszej eksploatacji tego systemu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc