Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wodowanie piątego okrętu podwodnego typu Kalvari w Indiach

Okręt podwodny Vagir w czasie uroczystości wodowania. Fot. Marynarka Wojenna Indii

12 listopada w stoczni Mazagon Dock Limited w Mumbaju odbyła się uroczystość wodowania konwencjonalnego okrętu podwodnego Vagir - piątej jednostki typu Kalvari budowanej na zamówienie Marynarki Wojennej Indii.

Typ Kalvari jest licencyjną wersją projektu Scorpène, oferowanego na rynkach światowych przez francuski koncern stoczniowy Naval Group. W ramach umowy o wartości 3 mld dolarów, która została zawarta w 2005 r. pomiędzy Ministerstwem Obrony Indii a DCN (obecnie Naval Group), doszło do pełnego transferu technologii, co umożliwiło realizację budowy sześciu jednostek w stoczni Mazagon Dock Limited. Obecnie w służbie znajdują się już dwie pierwsze (Kalvari S 21, od 14 grudnia 2017 oraz Khanderi S 22, od 28 września 2019 r.). W grudniu bieżącego roku zaplanowano wcielenie do służby trzeciej jednostki serii – Karani (S 23).

Okręty typu Kalvari w położeniu podwodnym wypierają 1775 ton przy wymiarach 67,5x6,2x5,8 m. Obecnie nie są wyposażone system napędowy niezależny od powietrza atmosferycznego AIP, ma on zostać zamontowany w czasie prac modernizacyjnych, które są przewidziane w połowie lat 20. Jednostki mogą wystrzeliwać ciężkie torpedy Atlas Elektronik SUT i kierowane pociski przeciwokrętowe MBDA SM39 Exocet Block 2. W dziobowej części kadłuba zainstalowano sześć wyrzutni kalibru 533 mm.

Obecnie w ramach programu budowy kolejnej serii konwencjonalnych okrętów podwodnych, znanym jako Projekt 75I, władze Indii rozważają zamówienie kolejnych sześciu Scorpène.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Wodowanie piątego okrętu podwodnego typu Kalvari w Indiach”

  1. Ten program pokazuje jak trudno jest budować okręty podwodne tam gdzie wcześniej tego nie robiono, Orka to będzie trudny program i potencjalna katastrofa jak zajmie się tym niekompetentny polityk(Gawron deja vu)

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc