Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włoskie F-35A Lightning II ponownie w Malborku

Fot. NATO Air Command

28 listopada NATO Air Commnad poinformowało, że do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przebazowano cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II należące do Sił Powietrznych Włoch.

Powyższa informacja była spodziewana, szczególnie po zakończeniu rotacji poprzedniego kontyngentu na początku listopada. Już wówczas strona włoska deklarowała, że na początku grudnia F-35A Lightning II będą znów operować z malborskiej bazy (nieoficjalnie obecność Włoch w tej bazie może być znacznie dłuższa). Włoskie samoloty dołączą do sił sojuszniczych w regionie i będą pełnić zadania odstraszania NATO na obszarze Europy Środkowej. W przypadku Malborka, współpraca będzie obejmować personel bazy, który obecnie eksploatuje samoloty myśliwskie MiG-29.

Poprzedni kontyngent włoski, obejmujący cztery F-35A Lightning II, wylatał (w ciągu około dwóch miesięcy) około 200 godzin oraz zrealizował kilkanaście startów alarmowych, które wynikały z sytuacji w przestrzeni powietrznej znajdującej się pod obserwacją oraz kontrolą NATO. W ich ramach piloci wizualnie identyfikowali rosyjskie samoloty wykonujące loty bez włączonych transponderów bądź w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu.

Włoskie F-35 Lightning II są intensywnie wykorzystywane w misjach operacyjnych poza granicami kraju. W przeszłości brały już udział w misjach NATO Air Policing odbywających się w Estonii oraz na Islandii. W ramach obecności w Polsce, piloci i załogi będą mogły zacieśnić współpracę z Polakami – ma to spore znaczenie, gdyż Siły Powietrzne mają odebrać w najbliższych latach 32 samoloty tego typu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc