Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej pocisków Javelin trafi na Litwę

Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Litwie kolejnej partii pocisków FGM-148 Javelin. Fot. US Army

21 grudnia amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Litwie kolejnej partii przeciwpancernych pocisków FGM-148 Javelin, tym razem w najnowszej produkowanej wersji F.

W ramach procedur eksportowych, po zatwierdzeniu wniosku przez Departament Stanu trafia on do Kongresu Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jest upubliczniany. Z tego też względu wiadomo, że rząd litewski chce zakupić kolejną partię broni – 230 bojowe pociski FGM-148F wraz z 20 modułami obserwacyjno-celowniczymi. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 125 mln USD – obejmuje ona także wcześniej autoryzowaną sprzedaż 111 pocisków, 10 modułów CLU, pomocy szkolno-dydaktycznych EPBST i inny asortyment pomocniczy.

Litwa sukcesywnie zwiększa zapasy pocisków FGM-148 Javelin, które stały się podstawowym systemem przeciwpancernym wojsk lądowych w 2003 roku. Pierwsza partia trafiła do rąk litewskich żołnierzy w 2003 roku (74 pociski wraz z 18 modułami CLU), a następne zakupy uruchomiono w 2016 roku wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji. Ważnym argumentem stojącym za kontynuacją zamówień jest także fakt, że część środków pochodzi z amerykańskiego programu pomocy wojskowej.

Produkowane przez spółkę Javelin JV (składającej się z korporacji Raytheon i Lockheed Martin) pociski FGM-148 są popularnym typem uzbrojenia w coraz większej liczbie państw Europy Centralnej. W przypadku Litwy, w 2020 roku, rząd tego kraju poinformował, że na kontynuację zakupów (w ciągu najbliższych dziesięciu lat) przeznaczy kwotę około 105 mln USD. Dodatkowo część zamówień jest finansowana przez rząd amerykański.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc