Zaloguj

Pierwsze strzelanie ppk Javelin [WIDEO]

17 czerwca w Toruniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonali pierwsze strzelanie z wykorzystaniem ppk FGM-148F Javelin. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

17 czerwca na poligonie pod Toruniem żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonali pierwsze strzelanie z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin zamówionych w Stanach Zjednoczonych w maju 2020 roku.

Powyższe wydarzenie obserwował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Strzelanie było elementem zakończenia pierwszego cyklu szkoleń dla instruktorów, operatorów i techników uzbrojenia. Proces kształcenia był realizowany przez Centrum Szkolenia WOT w Toruniu od lutego bieżącego roku.

W ramach międzyrządowej umowy FMS, zawartej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, Wojska Obrony Terytorialnej otrzymają 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z 60 wyrzutniami. Dodatkowo pakiet obejmuje pomoce szkolno-dydaktyczne, symulatory, części zamienne oraz wsparcie szkolno-logistyczne. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca bieżącego roku. Dostawcą sprzętu jest rząd Stanów Zjednoczonych, natomiast producentem konsorcjum Javelin JV składające się z korporacji Lockheed Martin oraz Raytheon.

Zakup i wdrożenie do służby systemu FGM-148F Javelin, zgodnie z deklaracjami MON, ma na celu osiągnięcie przez Wojska Obrony Terytorialnej wstępnej zdolności do zwalczania czołgów i innych celów opancerzonych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwsze strzelanie ppk Javelin [WIDEO]”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc