Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Gruzja dokupi pociski Javelin?

Gruzja chce zakupić kolejną partię pocisków FGM-148 Javelin, które dołączą do zestawów dostarczonych w latach 2018-19. Fot. US Army

3 sierpnia amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Gruzji partii (używanych) pocisków przeciwpancernych FGM-148 Javelin wraz z dodatkowym wyposażeniem. Broń ma uzupełnić zapasy magazynowe sił zbrojnych tego kraju.

Zgodnie z dokumentacją eksportową, która została upubliczniona w momencie przesłania wniosku eksportowego do Kongresu Stanów Zjednoczonych, potencjalna umowa ma objąć 82 pociski FGM-148 Javelin nieznanej wersji, a także 46 modułów celowniczo-startowych CLU. Dodatkowo pakiet ma objąć trenażery EPBST, makiety gabarytowo-masowe pojemników transportowo-startowych, wsparcie szkolno-logistyczne. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 30 mln USD. Zgodnie z dokumentacją, całość ma pochodzić z zapasów amerykańskich sił zbrojnych – tego typu procedura nie jest niczym nowym w kwestii sprzedaży pocisków FGM-148 Javelin oraz wyposażenia dodatkowego.

Według części danych, Gruzja (w latach 2018-2019) odebrała około 410 pocisków FGM-148 Javelin (także pochodzących z magazynów armii amerykańskiej), a także 72 fabrycznie nowe moduły celowniczo-startowe CLU. Powyższa umowa obejmowała także trenażery EPBST (10) oraz dużą liczbę (do 70) makiet gabarytowo-masowych pojemników transportowo-startowych.

Obecnie Gruzja jest jednym z kilku państw Europy Centralnej i Wschodniej, który eksploatuje system FGM-148 Javelin. Poza tym krajem mowa o Ukrainie, Estonii, Litwie, Polsce oraz Republice Czeskiej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Gruzja dokupi pociski Javelin?”

  1. Nie to żebym się czepiał, ale Gruzja nie znajduje sie w Europie. A takie używane systemy to trochę trąci homeopatią. ATGM mają tendencje do przeróżnych awarii w miarę jak się starzeją. USA dozbraja ich coś wyjątkowo po kosztach.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc