Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wicepremier Błaszczak na Ukrainie

Fot. MON

Wicepremier Mariusz Błaszczak na Ukrainie: Polska wśród liderów wojskowej pomocy dla Ukrainy

- Wartość wsparcia jakie przekazaliśmy Ukrainie wynosi miliard siedemset milionów dolarów. To wsparcie, które ma znaczenie. Jesteśmy w czołówce państw, które wspierają Ukrainę i uważamy, że to leży w interesie Polski - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty na Ukrainie.

We wtorek, 12 lipca br. Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej przebywał z wizytą Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.
- Rosja stanowi zagrożenie dla Polski. W związku z tym chcemy sąsiadować z wolną Ukrainą, a nie z Rosją - dlatego wspieramy Ukrainę. Tak jak mówił dziś minister obrony Ukrainy nasza współpraca rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem wojny. Zaproponowałem, żeby wyposażyć wojsko Ukrainy w Pioruny i zdały one egzamin z czego się bardzo cieszę. W rękach dzielnych żołnierzy ukraińskich, bronią przestrzeni powietrznej nad Ukrainą – mówił podczas wizyty wicepremier Mariusz Błaszczak.


Tematem rozmów w Kijowie było wsparcie dla Ukrainy oraz sytuacja bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji. Ministrowie obrony podpisali list intencyjny adresowany do ministrów obrony państw NATO i partnerów o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy.
- Rozmawialiśmy także o Krabach, które są wykorzystywane przez wojska ukraińskie. Wiemy doskonale, że na froncie artyleria ma zasadnicze znaczenie. Stąd też nasze wsparcie dotyczące Krabów jest ważne dla bezpieczeństwa Ukrainy – mówił szef MON.

Wicepremier podkreślił także, że spotkanie z ministrem obrony Ukrainy dotyczyło także możliwości szkolenia żołnierzy ukraińskich w Polsce.
- Tak, jak w Wielkiej Brytanii są oni szkoleni, mogą być szkoleni w Polsce. Wszyscy doskonale wiemy, że Rosjanie na okupowanym terytorium ukraińskim zostawili miny, więc należy je usunąć. Jesteśmy gotowi do szkolenia ukraińskich żołnierzy, aby mogli rozminować swoje terytorium – zaznaczył wicepremier.


Szef polskiego resortu obrony narodowej spotkał się także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy dotyczyły bieżącej współpracy polsko-ukraińskiej oraz sytuacji na froncie.
- Bardzo się cieszę, że obecne relacje pomiędzy naszymi krajami są tak dobre. Przyjęliśmy Ukraińców. Kobiety i dzieci, które znalazły schronienie w naszym kraju. To jest właśnie dowód naszej przyjaźni i dobrosąsiedzkich relacji oraz duży kapitał jeżeli chodzi o przyszłość - zaznaczył wicepremier.

Szef MON był także w Irpieniu – mieście w Ukrainie, które zostało całkowicie zniszczone w trakcie rosyjskiej inwazji. Wicepremier złożył także kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę przy Soborze św. Michała w Kijowie.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc