Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Węgry (na razie) nie kupią systemu HIMARS

Fot. US Army

14 czerwca media amerykańskie poinformowały, że Senat Stanów Zjednoczonych zablokował proces wydania zgody na sprzedaż Węgrom pakietu uzbrojenia o maksymalnej wartości 735 mln USD. Powodem tego kroku jest opieszałość władz w Budapeszcie odnośnie przyjęcia Szwecji do NATO.

Jak wskazuje The Washington Post, senator James E. Risch, jedna z kluczowych postaci w komisji spraw zagranicznych, wstrzymał proces autoryzacji sprzedaży sprzętu – nieoficjalnie mowa o 24 wyrzutniach Lockheed Martin M142 HIMARS wraz z pakietem amunicji. Jest to rzadki przypadek, który ma wymiar polityczny – Węgry są jednym z dwóch państw sojuszu (obok Turcji), które nie zatwierdziło wniosku o przyjęcie Szwecji do NATO. Powodem tego kroku są negatywne opinie władz w Sztokholmie odnośnie reform prawnych Viktor Orbán.

Węgry, wzorem innych państw regionu, prowadzą program modernizacji sprzętowej oparty zarówno na dostawach sprzętu ze Stanów Zjednoczonych oraz (przede wszystkim) Europy. Decyzja Senatu jest zaskakująca, jednak jak pokazuje historia, nie jest precedensem. Od miesięcy Kongres wstrzymuje pozytywną decyzję dotyczącą możliwości sprzedaży Turcji 40 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. Także w tym przypadku kością niezgody jest brak pozytywnej decyzji władz w Ankarze odnośnie zatwierdzenia szwedzkiego wniosku. Zgodnie z planami władz w Waszyngtonie, decyzja o przystąpieniu Szwecji do NATO ma zapaść w czasie zaplanowanego na 11-12 lipiec szczytu w Wilnie. Amerykańska presja, związana z odmową sprzedaży sprzętu wojskowego ma przyczynić się do przyspieszenia procesu ratyfikacji.

Obecnie, w Europie, użytkownikami systemu M142 HIMARS są Polska, Rumunia oraz Ukraina. Dodatkowo zamówienia zostały złożone przez Litwę oraz Estonię. Poza Węgrami zainteresowanie zakupem wyraża także Łotwa.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc