Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

15000 godzin nalotu śmigłowców koncernu Airbus na Węgrzech

Fot. Ministerstwo Obrony Węgier

13 czerwca koncern Airbus poinformował, że wielozadaniowe śmigłowce H145M oraz H225M, które są eksploatowane przez lotnictwo wojskowe Węgier, wylatały już ponad 15000 godzin.

Powyższy wynik to zasługa dwudziestu egzemplarzy H145M oraz ośmiu H225M. Airbus rozpoczął dostawy H145M w listopadzie 2019 roku, a ostatnie z nich trafiły do użytkownika w grudniu 2021 roku. Spośród nich w linii znajduje się dziewiętnaście, jeden z nich utracono w katastrofie w czerwcu 2023 roku w czasie ćwiczeń w Chorwacji. W przypadku większych H225M, Węgrzy zamówili szesnaście egzemplarzy – dotychczas producent dostarczył osiem z nich (dwa najnowsze w maju bieżącego roku). Całość dostaw ma zostać zakończona w 2025 roku. Dzięki temu możliwe jest zastąpienie dotychczas używanych wiropłatów produkcji wschodniej.

Śmigłowce Airbus H145M oraz H225M są dostarczane w konfiguracji, która obejmuje m.in. rozbudowany zestaw środków łączności, zaawansowaną awionikę pokładową oraz integrację modułu HForce, który pozwala na podwieszenie i wykorzystywanie szerokiego zakresu uzbrojenia podwieszanego.

Poza śmigłowcami Węgrzy prowadzą proces modernizacji lotnictwa wojskowego. Inne, realizowane, programy obejmują m.in. zakup dwóch średnich samolotów transportowych Embraer KC-390 Millennium oraz czterech dodatkowych Saab JAS-39C/D Gripen.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “15000 godzin nalotu śmigłowców koncernu Airbus na Węgrzech”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc