Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie uruchamiają nowy pakiet pomocy Ukrainie

Fot. Kongsberg

23 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zatwierdzeniu i uruchomieniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Powyższa informacja zbiega się w czasie z nową falą ataków rakietowych.

Zgodnie z udzielonymi informacjami nowy pakiet ma wartość około 400 mln USD. W jego skład wchodzą rakiety przeciwlotnicze przeznaczone do zestawów NASAMS, które są już eksploatowane przez Ukraińców, dodatkowe pakiety rakiet do wyrzutni HIMARS oraz MLRS, 150 wielkokalibrowych karabinów maszynowych zintegrowanych z celownikami termicznymi mającymi służyć do zwalczania bezzałogowych aparatów latających, 200 sztuk kierowanych pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, nieokreślonej liczby pocisków przełamania obrony powietrznej AGM-88 HARM, 150 samochodów rodziny HMMWV, ponad 100 lekkich pojazdów taktycznych, ponad 200 generatorów prądotwórczych oraz ponad 20 mln sztuk amunicji małokalibrowej. Poza tym pakiet obejmuje zestaw części zamiennych do 105 mm haubic i innego sprzętu dostarczonego w przeszłości.

Jak wskazuje Departament Obrony, od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę, rząd Stanów Zjednoczonych przekazał władzom w Kijowie pomoc sprzętową o wartości przekraczającej 19 mld USD. Kolejne partie są systematycznie ogłaszane i dostarczane, w zależności od potrzeb.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc