Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne zachodnie zestawy przeciwlotnicze na Ukrainie

Fot. MON

7 listopada minister obrony Ukrainy poinformował, że na terytorium tego państwa trafiły rakietowe zestawy przeciwlotnicze NASAMS oraz Aspide, które zostały dostarczone przez partnerów zachodnich.

W przypadku pierwszych z nich wiadomo, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, w ramach programu pomocy wojskowej, obiecał dostarczyć osiem zestawów, które są produkowane przez Kongsberg Defence oraz Raytheon – szczegóły nie są znane, jednak biorąc pod uwagę czas pomiędzy deklaracją oraz dostawą nie można wykluczyć, że sprzęt pochodzi z któregoś z państw-użytkowników. Co ważne wraz z nimi na Ukrainę trafią także pociski przeciwlotnicze AIM-120 AMRAAM, których dostawę ogłosiła w październiku Wielka Brytania. Biorąc pod uwagę zapasy tego typu pocisków w magazynach państw NATO, można spodziewać się rytmicznych dostaw kolejnych partii niezbędnych do utrzymania potencjału operacyjnego zestawów przeciwlotniczych.

Dodatkowo dostawy objęły także zestaw przeciwlotniczy Aspide, który dostarczyła Hiszpania. W ostatnich tygodniach, wraz ze wzrostem rosyjskiej ofensywy lotniczej na infrastrukturę krytyczną, rząd w Madrycie obiecał przekazanie rakietowych systemów przeciwlotniczych. Obok baterii Aspide mowa także o pojedynczym (na razie) zestawie MIM-23 Hawk. Decyzja w sprawie systemu Aspide zapadła w czerwcu bieżącego roku, zgodnie z oficjalnymi danymi, w październiku na terenie Hiszpanii prowadzono szkolenie ukraińskiego personelu wojskowego w jego obsłudze oraz serwisie.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Kolejne zachodnie zestawy przeciwlotnicze na Ukrainie”

  1. zestawy przeciwlotniczej obrony to jeden z fundamentów aby wygrać tą wojnę a potrzeby są ogromne, tych systemów krótkiego i średniego zasięgu z zachodu trzeba kilkadziesiąt minimum i tysiące rakiet w zapasach.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc