Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie sprzedadzą system HIMARS Litwie

Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Litwie wyrzutni systemu HIMARS. Fot. USMC

9 listopada amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną (i niemal pewną) sprzedaż Litwie artyleryjskiego systemu rakietowego Lockheed Martin M142 HIMARS.


Zgodnie z informacjami, które zostały upublicznione wraz z zatwierdzeniem i przesłaniem dokumentacji do Kongresu, Litwa jest zainteresowana zakupem ośmiu wyrzutni HIMARS wraz z pakietem uzbrojenia, który obejmuje 36 modułów z pociskami M30A2 GMLRS, 36 modułów z pociskami M31A2, 36 modułów z pociskami XM403 ER GMLRS oraz 18 pociskami dalekiego zasięgu M57 ATACMS. Dodatkowo Litwini są zainteresowani amunicją szkolną M28A2 LCRRPR oraz wsparciem logistycznym i szkoleniowym. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 495 mln USD. Wartym odnotowania jest fakt zgody na sprzedaż obecnie rozwijanych pocisków XM403 ER GMLRS, które przechodzą próby w Stanach Zjednoczonych.

Rząd Litwy zatwierdził plan zakupu systemu HIMARS w październiku bieżącego roku. Umowa miałaby zostać podpisana do końca bieżącego roku, co wydaje się możliwe dzięki zatwierdzeniu sprzedaży przez Departament Stanu.

Obecnie wśród użytkowników systemu HIMARS w Europie Centralnej można wymienić Rumunię oraz Ukrainę. Dodatkowo 20 sztuk zamówiła Polska (dostawy w przyszłym roku), a w lipcu bieżącego roku zakup sześciu sztuk został autoryzowany na prośbę Estonii. Zakupy w Stanach Zjednoczonych mają związek z chęcią rozbudowy potencjału obronnego sił zbrojnych, co jest wynikiem wniosków z konfliktu na Ukrainie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc