Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Walka w Niemczech o Leopardy 1A5 dla Ukrainy

W Niemczech nie ustaje polityczna walka o przekazanie Ukrainie ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów Leopard 1A5. Fot. Rainer Lippert.

24 kwietnia opublikowano nowe informacje związane z ewentualnym przekazaniem niemieckiej ciężkiej broni Siłom Zbrojnym Ukrainy. Mogłyby to być m.in. czołgi Leopard 1A5, bojowe wozy piechoty Marder 1A3 itd.

Portal niemieckiego dziennika „Die Welt” podał, że grupa Rheinmetall AG zwróciła się do niemieckiego rządu z prośbą o możliwość przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy 88 czołgów Leopard 1A5 (wcześniej mówiono o 100 wozach). Według niemieckich mediów, pierwsza partia licząca 22 wozy mogłaby zostać dostarczona w ciągu sześciu-ośmiu tygodni (w tym też czasie szkolenie rozpoczęłaby pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy), zaś pozostałych 66 miałoby trafić do nowego użytkownika do końca 2023 r. Ponadto oferta obejmować ma pełen pakiet logistyczny wraz z dostawą kompletnego warsztatu polowego, wyposażonego w stosowne narzędzia do obsługi nietypowych dla Ukrainy czołgów. Co ciekawe, podobno oferta została oceniona pozytywnie przez władze Ukrainy już 14 kwietnia. W przeszłości firma miała oferować Ukrainie m.in. przekazanie 100 bwp Marder 1A3, wszystkie pojazdy miałyby pochodzić ze zgromadzonych przez Rheinmetall zapasów (wozy odkupione po zakończeniu ich eksploatacji od Bundeswehry).

Przekazania ciężkiego uzbrojenia Ukrainie odmawiał dotychczas kanclerz RFN Olaf Scholz, mając przy tym poparcie macierzystej partii, SPD (należy jednak zaznaczyć, że nie całej) i np. AfD. Sojusznikiem Rheinmetalla, ale również innych firm zainteresowanych dostarczaniem gromadzonego przez lata starego uzbrojenia Ukrainie, okazuje się być CDU. Tego samego dnia bowiem przewodniczący partii Friedrich Merz ogłosił, że zaproponuje koalicji rządzącej (SPD, Zieloni i FDP) złożenie w Bundestagu wspólnego projektu rezolucji w sprawie publicznego wyjaśnienia, jaką broń niemiecki rząd zamierza dostarczać Ukrainie. W razie braku porozumienia między CDU (a dokładniej grupą parlamentarną CDU/CSU) a koalicją rządzącą, CDU samodzielnie złoży stosowny wniosek. W niedzielę niemieccy parlamentarzyści otrzymali projekt rezolucji w celu przeprowadzenia konsultacji. Według gazety „Süddeutsche Zeitung”, rezolucja ma zawierać stwierdzenie, że „Niemcy muszą przyłączyć się do swoich sojuszników z Unii Europejskiej i NATO i wnieść zdecydowany wkład we wzmacnianie ukraińskich zdolności obronnych ‒ zwłaszcza z bronią ciężką”. Autorzy dokumentu wzywają również rząd do natychmiastowego zintensyfikowania pomocy niesionej Ukrainie tak pod względem ilościowym, jak i jakościowym, nawet z wykorzystaniem obecnych zasobów Bundeswehry. Projekt może prawdopodobnie uzyskać poparcie FDP i Zielonych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc