Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Walka w mieście - ranni żołnierze

Kurs Combat Lifesaver dla żołnierzy WOT. Fot. DWOT

Niesienie pomocy rannym kolegom to jeden z obowiązków każdego żołnierza. W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbył się kolejny kurs CLS - Ratownika Pola Walki, w którym to kilkudziesięciu żołnierzy z terenu całego kraju poznawało tajniki medycyny taktycznej. Tym razem zajęcia realizowane były zarówno w terenie leśnym, jak i zurbanizowanym co pozwala odzwierciedlić współczesne pole walki.

„Odzwierciedlenie w czasie szkoleń realnych sytuacji taktycznych jakie mogą spotkać każdego żołnierza w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego jest niezwykle istotne. To właśnie ono pozwala nam na wyuczenie kursantów właściwych zachowań niezależnie od zaistniałej sytuacji. Stąd też w czasie organizowanego kursu Ratownika Pola Walki staramy się aby Terytorialsi potrafili udzielać pomocy nie tylko w terenie leśnym, ale także i w działaniach w terenie zurbanizowanym.”  - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Fot. DWOT

W skład każdej „wspaniałej dwunastki” czyli podstawowej sekcji lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej podczas działań bojowych i  działań kryzysowych. Są to również umiejętności, które okazać się mogą bezcenne w przypadku zagrożenia życia żołnierzy i osób cywilnych.

Fot. DWOT

„Jest to bardzo interesujące szkolenie, które uważam powinien przejść każdy żołnierz aby wiedzieć jak w sytuacji wystąpienia zagrożenia udzielić innym jak i sobie samemu pomocy. Każdego dnia kursu poznajemy nową wiedzę, którą później możemy przećwiczyć w przygotowanych przez instruktorów różnorodnych scenariuszach szkolenia.” - dodała kursantka z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. DWOT

W Wojskach Obrony Terytorialnej szczególny nacisk kładzie się na uzyskiwanie przez żołnierzy kompetencji medycznych. To właśnie dzięki temu każdego roku Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej organizuje kilkanaście różnorodnych kursów medycznych, w ramach których kilkuset żołnierzy wzbogaca swoją wiedzę i nabywa nowe umiejętności.

Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc