Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Navy kupi CH-53K King Stallion?

15 czerwca komisja obrony Senatu Stanów Zjednoczonych poinformowała, że jest skłonna sfinansować zakup ciężkich śmigłowców Sikorsky CH-53K King Stallion, które trafiłyby do US Navy.

Celem powyższego pomysłu jest chęć zastąpienia śmigłowców MH-53E Sea Dragon, które zostały zakupione przez US Navy w liczbie 50 egzemplarzy. Wśród głównych zadań stawianych przed tymi maszynami należy wymienić realizację misji przeciwminowych z wykorzystaniem trałów holowanych. Dotychczas z powyższej liczby utracono osiem maszyn, z pozostałych w linii znajduje się około 30 sztuk.

Powodem rozpoczęcia prac w Kongresie jest wykruszanie się floty, a także stopniowe wycofywanie wersji E z amerykańskich sił zbrojnych (CH-53E) i zakupy CH-53K King Stallion przez Korpus Piechoty Morskiej. Według decydentów, zakup tych samych wiropłatów dla US Navy pozwoliłoby na zwiększenie możliwości operacyjnych przez eskadry, które obok działań przeciwminowych mogłyby pełnić rolę transportowe. W przypadku zadań przeciwminowych, śmigłowce mają stanowić uzupełnienie dla wielozadaniowych okrętów klasy LCS, z których część ma otrzymać moduły misyjne.

Zakup dodatkowych śmigłowców przez Departament Obrony pozwoli na ograniczenie kosztów jednostkowych, które obecnie są obliczone na produkcję 200 egzemplarzy seryjnych przewidzianych dla US Marine Corps. Dodatkowo producent prowadzi już działania marketingowe zmierzające do eksportu, wśród potencjalnych klientów wymienia się Republikę Federalną Niemiec, Izrael oraz Japonię.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc