Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udany test pocisku przeciwlotniczego VL-SRSAM

W Indiach przeprowadzono udany testy pocisku przeciwlotniczego VL-SRSAM. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Indii.

7 grudnia władze Republiki Indii poinformowały o przeprowadzeniu kolejnego testu kierowanego pocisku przeciwlotniczego VL-SRSAM (Vertical Launch ‒ Short Range Surface to Air Missile, pol. pocisk powierzchnia-powietrze krótkiego zasięgu o pionowym starcie). Próba była udana, pocisk trafił cel.

Test przeprowadziła agencja DRDO (Defence Research and Development Organisation, pol. Organizacja Badań Obronnych i Rozwoju) na poligonie w Czandipur u wybrzeży Odiszy. Pocisk wystrzelono z pionowej wyrzutni w kierunku celu ćwiczebnego lecącego na małej wysokości, co było głównym założeniem próby. Tor jego lotu śledzono za pomocą wielu różnych czujników. Podczas testu sprawdzono działanie wszystkich elementów przyszłego systemu (wyrzutni pionowej, pocisku, systemu kierowania itd.) oraz ich integracji.

Fot.: Ministerstwo Obrony Republiki Indii.

Podczas próby na poligonie obecni byli przedstawiciele DRDO i Marynarki Wojennej Republiki Indii. Pociski VL-SRSAM mają bowiem trafić do uzbrojenia indyjskich okrętów nawodnych. Mają zastąpić pociski Barak-1, dostarczone przez izraelskie spółki IAI i Rafael ADS, które wspólnie je opracowały. VL-SRSAM ma być w stanie zwalczać cele powietrzne w odległości do 40-50 km od okrętu i na wysokości do 15 km. Pierwszy test został przeprowadzony w lutym br., potwierdzono wówczas możliwość pionowego startu i   minimalny oraz maksymalny zasięg, jak również precyzję naprowadzania.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc