Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udany sprawdzian ogniowy systemu GRIFO z rakietami CAMM-ER

Fot. MBDA

Przedstawiciele MBDA przeprowadzili niedawno z sukcesem strzelanie kwalifikacyjne systemu GRIFO, czyli nowej generacji zestawu obrony powietrznej przeznaczonego dla włoskich Wojsk Lądowych. GRIFO to członek rodziny EMADS (Enhanced Modular Air Defence Solutions) opracowanej przez MBDA z wykorzystaniem pocisków o zwiększonym zasięgu CAMM-ER.

Włoskie Wojska Lądowe będą używać GRIFO do obrony powietrznej, co zapewni zwiększenie strefy rażenia ich dotychczasowym zestawom krótkiego zasięgu (SHORAD). CAMM-ER jest częścią większej rodziny rakiet CAMM (Common Anti-Air Missile), wystrzeliwanych pionowo w celu zapewnienia dookólnej strefy obrony (w zakresie 360°).

Próba poligonowa był istotnym wydarzeniem: po raz pierwszy przetestowano i potwierdzono poprawność działania modułu stanowiska dowodzenia walką (PCMI – Posto Comando Modulo di Ingaggio) systemu GRIFO, w połączeniu z wyrzutnią i pociskiem CAMM-ER. Celem dla zestawu był bezzałogowy statek powietrzny symulujący atak wrogiego samolotu. Test potwierdził możliwości obronne i działanie zarówno rakiety, jak i całego systemu w trybie zintegrowanym.

Fot. MBDA

Inżynierowie MBDA są autorami projektu całego systemu i kluczowych jego podsystemów, takich jak wyrzutnia, rakieta CAMM-ER i moduł PCMI – obejmujący system dowodzenia i kontroli autorstwa MBDA, połączony z radarem X-TAR3D dostarczonym przez firmę Rheinmetall Italia oraz układem identyfikacji IFF „swój-obcy” od firmy Leonardo.

Podczas sprawdzianu poligonowego moduł PCMI wykrył bezzałogowiec, znajdujący się w fazie ataku, następnie zidentyfikował i sklasyfikował rodzaj zagrożenia, wypracował rodzaj taktyki, którą należy zastosować, i wydał rozkaz wystrzelenia rakiety CAMM-ER, która skutecznie poraziła cel. W próbie zweryfikowano także prawidłowe działanie dwukierunkowego łącza danych między lecącą do celu rakietą CAMM-ER a naziemnym systemem GRIFO. Sukces sprawdzianu jest wynikiem wspólnej pracy połączonych włoskich i brytyjskich zespołów inżynierskich MBDA z przedstawicielami włoskiego wojska.

CAMM-ER to rakieta nowej generacji o wydłużonym zasięgu, opracowana wspólnie w Wielkiej Brytanii i Włoszech na potrzeby lądowej i morskiej obrony powietrznej. Rodzinę CAMM łatwo zintegrować z wybranymi przez klientów radarami i systemami dowodzenia walką C2, tworząc modułowe narzędzie obrony powietrznej (EMADS (https://www.mbda-systems.com/product/emads/)). CAMM-ER zastąpi pocisk Aspide w zestawie obrony powietrznej średniego zasięgu (MAADS) dla włoskich sił powietrznych, który przeszedł pomyślną kwalifikację w zeszłym roku. Pocisk ten został również zintegrowany z nowej generacji morskim systemem obrony powietrznej Albatros NG, sprzedawanym już za granicę, optymalizującym zdolności okrętów w walce z celami powietrznymi. CAMM-ER jest wyposażony w najnowocześniejszą aktywną, radiolokacyjną głowicę naprowadzającą i nowy silnik – zaprojektowany w firmieAVIO (https://www.avioaero.com/en)– aby zapewnić rakiecie większy zasięg w porównaniu z wersją CAMM.

***

MBDA to wyjątkowa wielonarodowa grupa europejska, światowy lider w dziedzinie zawansowanych systemów uzbrojenia, odgrywająca kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego. Powstała zgodnie z duchem współpracy międzynarodowej firma i jej ponad 14 000 pracowników wspierają suwerenność zbrojeniową Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz licznych krajów sprzymierzonych na całym świecie. Jako akcelerator innowacji, MBDA jest jedyną europejską grupą zdolną do projektowania i produkcji skomplikowanego uzbrojenia, odpowiadającego pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc