Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzy satelity GPS III gotowe do lotu

Satelita GPS III SV04 po zakończeniu integracji. Fot. Lockheed Martin

Dowództwo Systemów Kosmicznych Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (US Space Force Space Systems Command – SSC) ogłosiło pod koniec sierpnia, że ósmy już satelita GPS trzeciej generacji jest gotowy do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną. Tym samym, w ciągu zaledwie trzech ostatnich miesięcy, SSC zadeklarowało gotowość aż trzech tego typu urządzeń do wyniesienia. Chodzi o satelity GPS III oznaczone SV06, SV07 i SV08.


Space Systems Command mieści się w Los Angeles Air Force Base w El Segundo, w stanie Kalifornia. Ta komórka US Space Force odpowiedzialna jest za pozyskiwanie i rozwój wojskowych systemów kosmicznych. W gestii jej odpowiedzialności leżą takie zagadnienia jak np. systemy wynoszenia ładunków na orbitę, komunikacja satelitarna, globalne pozycjonowanie czy rozwiązania na rzecz świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.

Gotowe do wystrzelenia na orbitę satelity GPS III oczekują obecnie w zakładach należących do producenta tychże urządzeń – firmy Lockheed Martin – w Waterton w stanie Kolorado. Wiadomo już, że urządzenie SV06 poleci w roku 2022, by na orbicie dołączyć do 31 pełniących dziś służbę satelitów Global Positioning System.

Wyniesieniem szóstego satelity GPS trzeciej generacji zajmie się firma SpaceX. Warto przy tym nadmienić, że Siły Kosmiczne wyraziły zgodę, by dolny stopień rakiety Falcon 9, która będzie realizować to zadanie, był członem rakietowym użytym już wcześniej i odzyskanym po innej misji.

Rakieta Falcon 9, która w czerwcu 2021 wyniosła satelitę SV05, była także wyposażona w używany dolny stopień (nota bene wcześniej wykorzystany do wystrzelenia satelity GPS III w listopadzie 2020 r.). Ów czerwcowy start z użyciem systemu nośnego koncernu Elona Muska był pierwszym przypadkiem wykorzystania używanego członu rakiety w amerykańskim programie National Security Space Launch (NSSL). Plan dopuszczenia członów rakiet z odzysku do realizacji misji na rzecz bezpieczeństwa narodowego US Space Force ogłosiły we wrześniu 2020 roku.


Satelity GPS trzeciej generacji oferują nawet trzykrotnie większą dokładność pozycjonowania od swoich poprzedników. Cechuje je także wzmożona ochrona sygnału dająca nawet do ośmiu razy lepsze zabezpieczenie przed zakłócaniem tegoż sygnału (ang. jamming). Urządzenia GPS III emitują także cywilny sygnał L5 – zwany safety-of-life, nadawany także przez 12 działających obecnie satelitów GPS IIF, który jednakże nie jest jeszcze wykorzystywany operacyjnie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc