Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Transportowe premiery w Paryżu

Tegoroczny Salon Lotniczy w Paryżu zapisze się m.in. tym, że widzowie mogli zapoznać się z trzema premierami w segmencie lotnictwa transportowego przeznaczonego przede wszystkim dla sił zbrojnych.

Mowa tu o obecności i kampanii promocyjnej koncernu Lockheed Martin, Embraer oraz zakładów Antonow, które wraz z saudyjskim partnerem zaprezentowały swoje konstrukcje. Amerykański potentat zaprezentował na żywo średni samolot LM-100J Super Hercules, a więc odmianę C-130J przeznaczoną na rynek cywilny (ale jak pokazuje przeszłość cywilną rodziną Herculesów mogą zainteresować się siły zbrojne), a także zaprezentował koncepcję C-130J-SOF przeznaczoną dla sił zbrojnych. Ten ostatni, dzięki spaletyzowanym modułom, może pełnić różnorodne zadania zgodne z zapotrzebowaniem użytkownika – od uzupełniania paliwa, poprzez wsparcie ogniowe sił naziemnych itp.

Brazylijski konkurent przybył do Paryża z samolotem KC-390, który jest obecnie rozwijany na zamówienie Sił Powietrznych Brazylii, a niedługo istnieje szansa na zawarcie pierwszego kontraktu eksportowego. Następca C-130H Hercules w brazylijskim lotnictwie był prezentowany zarówno na ziemi jak i w powietrzu.

Antonow natomiast przybył do stolicy Francji z najnowszym dzieckiem, czyli An-132D. Ten lekki samolot transportowy opracowany wspólnie z Arabią Saudyjską, ma stanowić pokaz możliwości produkcyjno-konstrukcyjnych ukraińskiego producenta. Jest to pierwsza konstrukcja, w której nie korzysta się z kooperacji z Rosją i w szerokim zakresie nawiązano współpracę z przemysłem zachodnim. Podobnie jak KC-390, An-132D był prezentowany w locie.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc