Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Thales dostarczy komponenty do niemieckich fregat MKS 180

Wizja artystyczna fregaty typu MKS 180. Fot. Damen

18 listopada holenderska grupa stoczniowa Damen poinformowała o podpisaniu umowy z koncernem Thales w sprawie dostaw i integracji systemów elektronicznych przeznaczonych do projektowanych fregat MKS 180, które zostały zamówione dla Deutsche Marine.

Umowa, o wartości 1,5 mld euro, obejmuje dostawy kluczowych elementów systemów obserwacji technicznej okrętów i elektronicznych - systemu kierowania walką TACTICOS, wielofunkcyjnych stacji radiolokacyjnych APAR Block 2 pracujących w paśmie  X, optoelektronicznych głowic obserwacyjno-śledzących Mirador Mk 2, a także panoramicznego systemu optoelektronicznego Gatekeeper. Zgodnie z umową Thales dostarczy cztery komplety wyżej wymienionych systemów, a także elementy przeznaczone do instalacji w lądowym centrum szkolno-treningowym, centrum doświadczalnym i zapewni usługę wsparcia logistycznego. Dodatkowo kontrakt zawiera opcję rozszerzającą zamówienie o dwa kolejne komplety wyposażenia. Ma to związek z możliwością rozszerzenia zamówienia na MKS 180.

Kontrakt na budowę czterech fregat MKS 180 został podpisany pomiędzy Damenem a niemieckim Federalnym Urzędem ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Bundeswehry BAAINBw 19 czerwca tego roku. Ma on wartość 4,6 mld euro. Jak podkreśla to wykonawca, ponad 80% inwestycji związanych z realizacją programu zostanie ulokowana w przemyśle niemieckim – m.in. w oddziale koncernu Thales i przemyśle stoczniowym (obok stoczni Blohm+Voss zlecenia na budowę otrzymają także zakłady w Kilonii i Wolgaście).

Fregaty MKS 180 mają pełnić zadania obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zespołów jednostek nawodnych oraz obiektów lądowych znajdujących się w strefie nadmorskiej. Dodatkowo zostaną uzbrojone w systemy przeznaczone do zwalczania celów nawodnych i podwodnych. Wstępnie określony zestaw ma obejmować uniwersalną armatę kalibru 127 mm, pionowe wyrzutnie pocisków Lockheed Martin Mk 41, dwie wyrzutnie systemu RAM Block 2. Pokład lotniczy i hangar mają pozwolić na współpracę z maszynami pionowego startu i lądowania (śmigłowcami oraz bezzałogowymi aparatami latającymi) o maksymalnej masie startowej 15 ton.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Thales dostarczy komponenty do niemieckich fregat MKS 180”

  1. Nasz Ślązak powinien mieć już towarzystwo 5-6 bliźniaczych okrętów zbudowanych na tej samej licencji lecz bogato wyposażonych jako pełnoprawne korwety plot. i ZOP. Niestety przez długie lata pewnym zdradzieckim grupom interesów zależało aby Polska była słaba i tyle w temacie.

  2. P.MW racja, jak pamiętam to kluczowy błąd został popełniony na początku programu Niemcy proponowali budowę pierwszego okrętu u nich żeby wyszkolić specjalistów z Polski i potem następne w Polsce, nasza strona uparła się wszystko u nas wiem.który szef MON-u za to odpowiada ale nie chce się wpisywać w wojnę polsko-polską więc nazwisko przemilczę.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc