Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Terytorialsi rosną w siłę. Nowi żołnierze stawili się w szczecińskich koszarach

Zdjęcia: 14. ZBOT

Ostatni raz w tym roku nowi żołnierze wstąpili w piątek do 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To 60 osób - kobiet i mężczyzn z całego województwa zachodniopomorskiego. Tym samym jednostka liczy już prawie 1200 Terytorialsów.

W koszarach 14. ZBOT odbyło się w piątek wcielenie do jednostki tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z wojskiem. Z samego rana zgłosili się przed bramą jednostki w Szczecinie Podjuchach w cywilnych ubraniach i z walizkami. Po kilku godzinach byli już umundurowani a cywilny ekwipunek zamienili na odzież i sprzęt spakowany do wojskowych plecaków.

Rozpoczęli tzw. „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni szkolenie podstawowe dedykowane dla osób, które nigdy wcześniej nie miały na sobie wojskowego czy np. policyjnego munduru a chcą zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. W piątek zostali poinstruowani na temat zasad wojskowego zachowania się, przebadani przez lekarza, wpisani do wojskowej ewidencji i oczywiście umundurowani.

Później wyjechali do batalionu w Choszcznie, gdzie rozpoczną swoje szkolenie. - To nie będą łatwe dni, ale każdy z nowych żołnierzy ma tego świadomość - zapowiada zastępca dowódcy 14. ZBOT ppłk Tomasz Rejczak. - Nasze szkolenie jest bardzo intensywne, trwa całe dnie, a także w nocy, żołnierze nie rozstają się z bronią niczym na amerykańskich filmach. Ale jestem pewien, że szkolenie to da im wiele satysfakcji i pozwoli poznać swoje możliwości.

W czasie „szesnastki” instruktorzy w Choszcznie zwracać będą szczególną uwagę na szkolenie z wojskowej taktyki, czyli poruszania się i działania w terenie. Przed żołnierzami także strzelania z karabinków MSBS Grot, nauka udzielania pierwszej pomocy, szkolenie z topografii i elementów musztry. „Szesnastkę” zakończy uroczysta przysięga wojskowa, którą złożą na placu apelowym koszar w Choszcznie 3 grudnia.

Kim są nowi zachodniopomorscy Terytorialsi? Wśród 60 nowych żołnierzy jest 14 kobiet. - To charakterystyczne dla całej naszej formacji, a szczególnie dla naszej brygady, w której kobiety stanowią ok. 23 procent stanu jednostki - wyjaśnia ppłk Tomasz Rejczak. - Służba w WOT pozwala bowiem godzić życie zawodowe i rodzinne z wojskową pasją i niesieniem pomocy innym w kryzysowych sytuacjach. Stąd panie dużo chętniej wybierają WOT niż zawodową służbę w wojskach operacyjnych.

Nowi żołnierze pochodzą z różnych środowisk i są w różnym wieku, ale wielu z nich to ludzie młodzi, bo aż 23 z nich nie ukończyło jeszcze 20 roku życia. Pochodzą zarówno z dużych miast, np. ze Szczecina (15 osób), ze Stargardu, Kołobrzegu, Koszalina czy ze Szczecinka, jak i małych miejscowości, np. ze Sławoborza, Starego Czarnowa, Radowa Małego, Wrzosowa czy Świerzyna.

Wśród nowych żołnierzy są m.in. bracia ze Szczecina. To Dominik i Kamil (29 i 27 lat).

- Z zamiarem wstąpienia do WOT nosiłem się już długo - mówi Dominik, na co dzień instruktor nauki jazdy. - Pozwala mi łączyć służbę z pracą. Sytuacja na świecie jest nieciekawa, więc chcę być gotowy bronić kraju, gdyby zaszła taka potrzeba.

Do wstąpienia w szeregi 14. ZBOT namówił swojego brata. - Mama jest dumna, że będzie miała dwóch żołnierzy - mówi Kamil. - A jest nasz aż dziesięcioro rodzeństwa w domu.

Do tych, którzy rozpoczęli w piątek „szesnastkę” za tydzień dołączy kolejnych 42 żołnierzy, którzy rozpoczną szkolenie uzupełniające. To byli żołnierze czy absolwenci Legii Akademickiej, czyli osoby, które złożyły już przysięgę.

Razem z nimi 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczyć będzie prawie 1200 żołnierzy - ochotników i żołnierzy zawodowych. - Jednostka wciąż się rozrasta. Nie mała w tym zasługa naszych żołnierzy - rekruterów - mówi ppłk Rejczak. - Tylko w tym roku przyprowadzili oni w szeregi zachodniopomorskich Terytorialsów aż 232 osoby.

Kolejna „szesnastka”, czyli szansa na wstąpienie do 14. ZBOT odbędzie się w przyszłym roku. Szkolenie odbędzie się w ramach „Ferii z WOT”, w czasie ferii zimowych. Adresowane będzie szczególnie do uczniów, studentów i nauczycieli, czyli osób, które ten wolny czas chciałyby wykorzystać na szkolenie wojskowe.

Żołnierzem OT może zostać każdy pełnoletni, niekarany polski obywatel. Chętni powinni kontaktować się z Wojskowymi Centrami Rekrutacji bądź rekruterami WOT. Kontakt do nich znajduje się na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Źródło: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc