Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wiceszefowie MON i MAP zapewniają : karabinek Grot jest bezpieczny

Fot.: Ministerstwo Aktywów Państwowych/Twitter

Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas i wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapewnili, że wszystkie wady karabinka Grot zostały usunięte we wstępnej fazie produkcji. - Od początku użytkowania przez polskich żołnierzy karabinku MSBS Grot nie odnotowano żadnego przypadku, by był on niebezpieczny dla użytkownika – zapewniali w poniedziałek w Radomiu wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas i wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.Przedstawiciele rządu odwiedzili w poniedziałek Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu. Na konferencji prasowej odnieśli się do ubiegłotygodniowej publikacji portalu Onet.pl, w której mowa była o rzekomych wadach występujących we flagowym polskim karabinku produkowanym w Radomiu i zagrożeniu, jaki może on stanowić dla użytkowników.
Zdaniem wiceministra aktywów państwowych karabinek MSBS Grot jest bronią bezpieczną dla użytkujących ją żołnierzy. - W ciągu trzech lat eksploatacji nie było żadnego zdarzenia, które mogłoby wskazywać na zagrożenie dla żołnierzy -zaznaczył Gryglas. Podkreślił, że „broń ta owszem może być niebezpieczna, ale dla wrogów Rzeczypospolitej”.
Wyeliminowano wady z początku produkcji
Wiceszef ministerstwa aktywów państwowych zapewnił, że w przypadku karabinka Grot wyeliminowane zostały wszystkie wady, które ujawniono na początku.
- Ten karabin, jak każda inna konstrukcja, miał swoje choroby wieku dziecięcego, ale jesteśmy już po tym etapie - podkreślił Gryglas. - Mankamenty, które były opisywane, występowały zaledwie w jednej bądź kilku sztukach na blisko 50 tys. egzemplarzy, które zostały wyprodukowane w zakładzie w Radomiu - stwierdził wiceszef MAP.
Gryglas: nieprzyjaciele Polski nie chcą rozwoju przemysłu obronnego
Gryglas zaznaczył, że w ostatnich latach polska zbrojeniówka intensywnie się rozwija. - Z rozwoju przemysłu obronnego pewnie nie są zadowoleni nieprzyjaciele Polski, nie są zadowoleni nasi konkurenci, i myślę, że to jest najlepszy komentarz do ostatnich publikacji - stwierdził wiceszef ministerstwa aktywów państwowych.
Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zauważył, że produkowany w Radomiu karabin z powodzeniem wchodzi na wyposażenie polskich sił zbrojnych. - Nie tylko w formie indywidulanej broni żołnierza, ale również i za chwilę jako karabin wyborowy kaliber 7,62 mm - powiedział wiceszef MON.
Zakupy w rodzimych zakładach
Skurkiewicz podkreślił, że resort obrony lokuje swoje zamówienia w rodzimym przemyśle zbrojeniowym. W ub. roku były to zamówienia o wartości ponad 6 mld zł.- Nie możemy sobie pozwolić na to, aby takie firmy i takie marki jak Fabryka Broni w Radomiu były szkalowane i były w sposób nieuprawniony dyskredytowane w stosunku w stosunku do chociażby innych dostawców broni strzeleckiej - powiedział Skurkiewicz.
Źródło: IAR/PAP.
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “Wiceszefowie MON i MAP zapewniają : karabinek Grot jest bezpieczny”

 1. Każdy nowoczesny sprzęt w tym karabinki często ma różne elementy do poprawek tzw. "choroby wieku dziecięcego"zwłaszcza w pierwszych partiach produkcyjnych i producent je sukcesywnie poprawia a jest to naturalny proces w wielu krajach i w Polsce również aby sprzęt był w pełni dopracowany. Widać że komuś pilnie zależy by szkalować polski przemysł obronny i jego produkty, które mogą stanowić konkurencję na niektórych rynkach eksportowych.

 2. "produkowany w Radomiu karabin z powodzeniem wchodzi na wyposażenie polskich sił zbrojnych. - Nie tylko w formie indywidulanej broni żołnierza, ale również i za chwilę jako karabin wyborowy kaliber 7,62 mm - powiedział wiceszef MON."
  To w końcu jest przetarg na karabin wyborowy czy już wiadomo że wygrał Grot a nie karabin z Tarnowa? A może minister powiedział za dużo i cały ten przetarg to tylko tak dla picu.

 3. Opozycja nie powinna grać przeciw swojej ojczystej zbrojeniówce..
  A Radom i Tarnów powinny dostarczać swoje produkty do WP by mogły trafiać na eksport!!!
  Proste..
  Elektoratu nie buduje się niszcząc dobre imie polskiego przemysłu..
  Wara wam politycy od polskiej zbrojeniówki.. im was mniej, tym lepiej sobie radzi.. dotyczy to wszystkich polityków!!!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc