Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szczegóły saudyjskiego kontraktu na transportery LAV

20 marca media kanadyjskie, dzięki śledztwu oraz informacjom nieoficjalnym, ujawniły szczegóły kontraktu na dostawę partii kołowych transporterów opancerzonych rodziny LAV, który został zawarty w 2014 roku.

Powyższa umowa, mająca potencjalną wartość 15 mld dolarów, obejmowała także czternastoletni okres wsparcia logistycznego. Wszystkie strony (władze oraz producent) nie komentowali i nie upubliczniali szczegółów, co wiązało się z zapisami kontraktu wymaganymi przez Saudyjczyków. Dzięki grupie dziennikarzy kanadyjskich można, obecnie, dowiedzieć się o umowie nieco więcej.

Według mediów kanadyjskich kontrakt obejmuje dostawę 928 transporterów rodziny LAV 6, charakteryzujących się maksymalną masą 28 ton i wzmocnionym opancerzeniem. Z powyższej liczby 354 będą dostarczone w wariancie transportera opancerzonego, kolejnych 119 zbudowanych zostanie w wariancie uzbrojonym 105 mm armaty. Dalszych 119 będzie reprezentować wariant przeciwpancerny, a kolejne 119 jako pojazdy wsparcia bezpośredniego z 30 mm armatą automatyczną w wieży Cockerill 3000. Pozostała partia 217 sztuk wykonana zostanie w innych wariantach – pojazdów medycznych, mobilnych stanowisk dowodzenia, pojazdów do transportu VIP, wozów wsparcia technicznego.

Dostawy pierwszych LAV 6 do Arabii Saudyjskiej rozpoczęły się na początku 2017 roku. Według części publikacji, w ostatnich latach, mogło dojść do ograniczenia liczby pojazdów, jednak brak szczegółów. Część prac logistycznych, w tym szkolenie, odbywa się poza Kanadą – wymienia się tu m.in. obszar Europy. Saudyjski kontrakt na transportery LAV jest jednym z największych sukcesów kanadyjskiego sektora zbrojeniowego. Jego realizacja ma zapewnić pracę na wiele lat.

(ŁP) Foto: General Dynamics Land Systems Canada
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc