Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Spółka APS umacnia swoją pozycję na Bliskim Wschodzie

Na przestrzeni niemal dekady swej działalności firma APS wdrożyła ok. 75 projektów ochrony antydronowej na całym świecie. Niedawno poinformowała o rozpoczęciu strategicznej współpracy z narodowym centrum badawczym Arabii Saudyjskiej – Prince Sultan Defense Studies & Research Center (PSDSARC). Fot. APS

28 lutego gdyńska spółka Advanced Protection Systems SA (APS), specjalizującą się w opracowywaniu oraz produkcji urządzeń radiolokacyjnych i systemów antydronowych własnej konstrukcji, poinformowała o rozpoczęciu strategicznej współpracy z narodowym centrum badawczym Arabii Saudyjskiej – Prince Sultan Defense Studies & Research Center (PSDSARC). 

PSDSARC to prestiżowa instytucja państwowa, powołana do życia w 2017 r. w celu zwiększania zdolności obronnych i bezpieczeństwa Królestwa Arabii Saudyjskiej. Odgrywa kluczową rolę w modernizacji sektora obronnego kraju. Centrum rozwija własny program technologii radarowych, pracuje też nad stworzeniem narodowego systemu obrony przed różnego typu powietrznymi zagrożeniami bezzałogowymi.

- Będziemy dostarczać nasze rozwiązania technologiczne dla PSDSARC i wspólnie pracować nad ich rozwijaniem oraz doskonaleniem z uwzględnieniem konkretnych potrzeb naszego partnera – skomentował fakt podpisania porozumienia Maciej Klemm, prezes zarządu i współzałożyciel APS.

APS wytwarza radary i bazujące na nich systemy, które skutecznie wykrywają, śledzą i neutralizują bezzałogowe statki powietrzne. Kontrakt z PSDSARC jest kolejnym zawartym przez spółkę w Arabii Saudyjskiej na przestrzeni ostatnich lat.

System antydronowy produkowany przez APS bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach militarnych. Może śledzić wiele celów jednocześnie, a dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego potrafi klasyfikować wykrywane obiekty i odróżnić np. ptaki od bezzałogowców. System raportuje pozycję obiektów w czasie rzeczywistym, a po rozpoznaniu umożliwia ich skuteczną neutralizację poprzez zagłuszanie lub fizyczną eliminację. Systemy produkowane są w wersjach przewoźnej (w tym kontenerowej) i stacjonarnej.

Niedawno APS wraz ze swym partnerem, spółką MSI Defence Systems, rozpoczął dostawy systemu antydronowego Terrahawk Paladin do sił zbrojnych jednego z państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Fot. MSI-DS

Rozwiązania APS są od września 2022 r. z powodzeniem stosowane przez Siły Zbrojne Ukrainy do osłony obiektów cywilnych i wojskowych. W maju 2022 r. firma zawarła również kontrakt z Agencją Uzbrojenia na dostawę kilkunastu systemów SKYctrl w odmianach przewoźnej i kontenerowej o wartości ok. 150 mln PLN brutto. Dostawy w jego ramach zrealizowano w ubiegłym roku. Niedawno światowe media specjalistyczne podały informację o rozpoczęciu pod koniec ubiegłego roku dostaw systemu antydronowego klasy soft kill/hard kill Terrahawk Paladin, który powstał we współpracy APS z brytyjską firmą MSI Defence Systems do jednego z państw bliskowschodnich, należących do państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Integruje on podsystemy: wykrywania, śledzenia i identyfikacji bezzałogowców, zakłócania ich aparatury, dowodzenia i kierowania ogniem (C2) ze stanowiskiem 30 mm armaty Mk44S Bushmaster II przystosowaną do prowadzenia ognia amunicją ABM.

Poza zastosowaniami stricte wojskowymi, systemy antydronowe APS chronią przestrzeń powietrzną m.in. nad: elektrowniami, rafineriami i obiektami telekomunikacyjnymi. Na lotniskach pozwalają uniknąć incydentów związanych z obecnością ptaków lub nieautoryzowanym wtargnięciem dronów. Ponadto używane są do ochrony: budynków rządowych, farm wiatrowych, zabezpieczenia dużych wydarzeń publicznych. W więziennictwie pomagają blokować przemyt broni, narkotyków i przekazywania wiadomości przy użyciu bezzałogowców. Chronią również prywatne domy przed dronami wyposażonymi w kamery lub podsłuchy. Wśród cywilnych klientów APS są m.in: lotnisko w Stavanger w Norwegii, Port Gdynia, organizatorzy Aerobaltic AirShow, zakład karny w Tallinie.

Firmę APS założyło w 2015 r. dwóch trójmiejskich naukowców ‒ Maciej Klemm i Radosław Piesiewicz. Obydwie linie produktowe firmy – radary i systemy antydronowe powstają w całości Polsce. APS samodzielnie opracowuje, produkuje i wdraża każdy ich kluczowy element: od układów scalonych, przez bloki elektroniki i mechatroniki aż po oprogramowanie i finalną implementację. Na przestrzeni niemal dekady swej działalności APS wdrożył ok. 75 projektów ochrony antydronowej na całym świecie.

Andrzej Kiński na podstawie informacji prasowej APS

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc