Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacki przemysł obronny wyremontuje ukraińskie pojazdy BRDM-2

Wyremontowane i zmodernizowane do standardu BRDM-2L1 w zakładach w Mikołajowie pojazdy opancerzone BRDM-2. Obecnie naprawami i modernizacją pojazdów tej rodziny dla Sił Zbrojnych Ukrainy ma zajmować się słowacka firma KONŠTRUKTA – Defence. Fot. Ukroboronprom

Republika Słowacka, obok Republiki Czeskiej, od pewnego czasu jest wymieniana jako państwo, które zgłosiło gotowość do przeprowadzenia remontów wozów bojowych i pojazdów wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

3 maja słowacki minister obrony Jaroslav Naď poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że firma KONŠTRUKTA – Defence, a.s. z Dubnicy nad Váhom zawarła porozumienie dotyczące przeprowadzenia napraw i modernizacji pojazdów opancerzonych Sił Zbrojnych Ukrainy. W pierwszej kolejności ma to dotyczyć opancerzonych pojazdów rozpoznawczo-patrolowych BRDM-2, które sądząc z wpisu ministra Naďa już trafiły na Słowację. Zamówienie ma dotyczyć „kilkudziesięciu pojazdów”. BRDM-y-2, choć z punktu widzenia współczesnego pola walki zupełnie przestarzałe i mało odporne na ostrzał (do uzbrojenia Armii Sowieckiej przyjęty w 1962 r., produkowany seryjnie od 1964 r.), są wykorzystywane przez obydwie strony konfliktu. Siły Zbrojne Ukrainy przed wybuchem wojny dysponowały ponad 400 pojazdami tego typu, w tym ponad setką zmodernizowanych przez lokalny przemysł obronny (ok. 25 BRDM-2T/TA z NPK Techimpeks z Kijowa i ponad 80 BRDM-2L1 z Mikołajowskich Zakładów Pancernych). Do niedawna wiodącym zakładem ukraińskiego przemysłu obronnego specjalizującym się w remontach i modernizacji pojazdów tej rodziny było Przedsiębiorstwo Państwowe Mikołajowskie Zakłady Pancerne (Mykołajiwśkyj bronetankowyj zawod) z Mikołajowa, należące do koncernu Ukroboronprom.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc