Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sejm pyta o opóźnienia programu Piorun

Pociski Piorun to wizytówka krajowego przemysłu obronnego, jak wskazuje poselska interpelacja program cały czas notuje jednak opóźnienia. Fot. Łukasz Pacholski

22 listopada na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację autorstwa Joanny Frydrych, Zofii Czernow oraz Mirosławy Nykiel (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) w sprawie opóźnień programu dostaw kierowanych pocisków przeciwlotniczych Piorun.

Jak czytamy: W prasie pojawiają się informacje o opóźnieniach w dostawach realizowanych przez ZM Mesko SA lub braku odbioru przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych PIORUN przez SZ RP. Wynika z nich, że w 2019 r. nie odebrano 265 szt. rakiet oraz 140 szt. wyrzutni rakietowych. Nie dokonano również takiego odbioru w 2020 roku. Nie są to pierwsze problemy związane z realizacją tego programu. Pierwsza partia mechanizmów startowych i rakiet nie została przekazana dla SZ RP w terminie, tj. w 2017 r. Składało się na nią 150 szt. rakiet oraz 40 szt. mechanizmów startowych, tj. prawie 10% całości zamówienia. Zostały one przekazane dopiero w 2018 r. (na podstawie oświadczenia Inspektoratu Uzbrojenia z 9.07.2018 r.). Należy podczas oceny tej sytuacji również uwzględnić, iż umowa obejmowała dostawę bardzo znaczącej ilości tego zestawu, tj. 420 szt. mechanizmów startowych i 1300 szt. rakiet w latach 2017-2022 r., a więc mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jakie są przyczyny opóźnień w dostawach przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych PIORUN dla SZ RP?

2. Czy realizacja programu jest zagrożona, a jeżeli tak, to z jakich powodów?

3. Czy planuje się dalszą realizację programu?

4. Czy w sytuacji takich opóźnień wykonawca umowy posiada potencjał produkcyjny i technologiczny do produkcji tych zestawów?

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun to dziś najbardziej zaawansowany produkt, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., zakładów ze Skarżyska-Kamiennej i zarazem jeden z nielicznych obecnie wyrobów polskiej zbrojeniówki, o którym bez przesady można powiedzieć, że jest najnowocześniejszym w państwach NATO oraz jednym z najskuteczniejszych, jeśli nie najskuteczniejszym, MANPADS-em (MAN-Portable Air-Defense System) na świecie. Obok wyrzutni przenośnej, może być także wykorzystywany przez Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe Poprad.

Dotychczas nie odnotowano sprzedaży eksportowej, jednak podobnie jak w przypadku starszego systemu Grom w najbliższych latach ma szansę na dostawy poza granice kraju.

Co ciekawe, powyższa interpelacja stanowi powtórzenie (niemal słowo w słowo) innej, która została skierowana do Ministerstwa Obrony Narodowej w kwietniu bieżącego roku. Między innymi nie wskazano, że w bieżącym roku, kiedy wojsko odebrało 140 zestawów startowych oraz 267 pocisków. W kwietniu autorami była ta sama grupa posłów Koalicji Obywatelskiej. Odpowiedź wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza była wówczas bardzo enigmatyczna.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Sejm pyta o opóźnienia programu Piorun”

  1. Takie bardzo ważne dla obronności programy jak Piorun powinny być priorytetowo traktowane przez naszych decydentów a ich realizacja ściśle nadzorowana przez MON tak aby jak najsprawniej postępował systematyczny wzrost możliwości obronnych państwa.

  2. Tadek- całkowita racja, wiele obcych agentur chciałoby wykraść technologie ppzr Piorun, my nie musimy teraz ich eksportować za wszelką cenę a ważne jest najpierw nasycenie własnej armii tymi bardzo dobrymi zestawami przeciwlotniczymi których docelowo powinno być w siłach lądowych jak i MW kilka tysięcy rakiet i kolejne setki wyrzutni. Potrzeba więc kolejnego dużego kontraktu i rozbudowy zdolności produkcyjnych grupy Telesystem Mesko. Pozdrawiam

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc