Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Saab z umową na zasobniki Arexis

Fot. Airbus

26 marca koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy z Airbus Defence and Space w sprawie produkcji i dostawy zasobników walki elektronicznej Arexis, które mają zostać zintegrowane z samolotami Eurofighter EK w Luftwaffe.

Jak wskazuje komunikat szwedzkiego producenta dostawa zasobników ma nastąpić w latach 2024-26. Wyposażenie ma pozwolić na dostarczenie piętnastu samolotów w konfiguracji wielki elektronicznej oraz przełamania obrony powietrznej – w tej roli Eurofightery EK zastąpią obecnie eksploatowane Pavania Tornado ECR, których służba ma zakończyć się po 2030 roku.

Decyzja o wyborze oferty konsorcjum Helsing/Saab w postępowaniu dotyczącym dostawy wyposażenia walki elektronicznej samolotów Eurofighter zapadła w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas zakładano, że umowa produkcyjna zostanie podpisana do końca 2023 roku. Sukces Saaba na rynku niemieckim był sporym zaskoczeniem i otwiera drogę do innych prac związanych z budową wyspecjalizowanych maszyn walki elektronicznej na bazie innych platform.

Zasobniki Arexis mają być jednym z kilku nowości samolotów Eurofighter EK. Zgodnie z planem maszyny zostaną zintegrowane z pociskami Northrop Grumman AGM-88E AARGM, które już są dostarczane do niemieckiego lotnictwa wojskowego. Dodatkowo, zgodnie z filozofią konsorcjum Eurofighter, maszyny mają dysponować zaawansowanym układem walki elektronicznej, który w sposób cyfrowy ma zapewniać ochronę przed zagrożeniem ze strony systemów przeciwlotniczych bądź maszyn bojowych przeciwnika, tzw. elektroniczny stealth. Inne elementy mają objąć zastosowanie sztucznej inteligencji, której zadaniem będzie analiza danych zbieranych przez systemy pokładowe. Ma ona uzupełniać pilota podczas lotów bojowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc