Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumuńskie F-16AM/BM Fighting Falcon w komplecie

Rumunia odebrała ostatni (siedemnasty) egzemplarz samolotu bojowego Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. Fot. Ministerstwo Obrony Rumunii

25 marca do 86. Bazy Lotniczej Sił Powietrznych Rumunii w Borcea przyleciał wielozadaniowy samolot bojowy Lockheed Martin F-16AM Fighting Falcon. Jest to ostatni, siedemnasty, egzemplarz zakupiony w Portugalii przez rząd w Bukareszcie .

Maszyna, podobnie jak pozostałe, zasili 53. Eskadrę Myśliwską, która jako jedyna eksploatuje wielozadaniowe samoloty bojowe produkcji zachodniej. Ostatni F-16AM został przebazowany z Portugalii o własnych siłach z międzylądowaniem w Aviano we Włoszech.

Rumunia, w dwóch transzach, zakupiła w Portugalii siedemnaście samolotów Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. W ramach pierwszej partii, kupiono dwanaście sztuk (w tym trzy dwumiejscowe) – ich dostawy zrealizowano w latach 2016-2017. W styczniu 2020 roku rządy obu państw podpisały umowę w sprawie sprzedaży pięciu kolejnych F-16AM Fighting Falcon – dwa pierwsze dostarczono w sierpniu 2020 roku, kolejne dwa w grudniu, a w marcu ostatni. Wszystkie przed dostawą przeszły modernizację według standardu MLU M6. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez rumuński resort obrony, serwis wszystkich ma być realizowany przez zakłady Aerostar Bacău.

Wszystkie rumuńskie F-16AM/BM Fighting Falcon pochodzą z zapasów Sił Powietrznych Portugalii. Co ciekawe mają za sobą interesującą historię – zostały dostarczone Portugalczykom w 1999 roku jako amerykańska pomoc wojskowa (łącznie 25 sztuk). Wcześniej były eksploatowane przez US Air Force.

Rumunia jest drugim państwem Europy Centralnej, które wdrożyło do eksploatacji wielozadaniowe samoloty bojowe rodziny Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon. 48 sztuk znajduje się w Polsce (Block 52+ Advanced), a Słowacja i Bułgaria zamówiła w ostatnich latach fabrycznie nowe Block 70. Dodatkowo konstrukcja korporacji Lockheed Martin jest jednym z faworytów przetargu w Chorwacji. Nie można także wykluczyć, że Rumunia będzie kontynuować zakupy fabrycznie nowych F-16C/D Block 70/72, gdyż potrzeby sprzętowe lotnictwa wojskowego tego kraju wymagają około 36 dodatkowych samolotów bojowych produkcji zachodniej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rumuńskie F-16AM/BM Fighting Falcon w komplecie”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc