Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozbudowa portu wojennego w Den Helder

Port wojenny Nieuwe Haven obecnie. Fot. Koninklijke Marine

Sekretarz stanu Ministerstwa Obrony Królestwa Niderlandów Christophe van der Maat poinformował holenderską Izbę Reprezentantów, że port wojenny Nieuwe Haven w Den Helder ma zostać zmodernizowany do końca 2029 roku.

Nieuwe Haven w Den Helder otrzyma więcej możliwości cumowania okrętów nowej generacji, dzięki modernizacji i dostosowaniu wymogów bezpieczeństwa. Sekretarz stanu Christophe van der Maat pisze o tym w liście do holenderskiej Izby Reprezentantów. Port morski ma zostać dostosowany do nowych wymogów do końca 2029 roku

Nieuwe Haven (pol. Nowy Port) jest ważnym portem morskim i bazą Koninklijke Marine. Odgrywa on kluczową rolę w gotowości, wsparciu i operacjach jej okrętów obecnie i będzie w przyszłości. W 2024 roku do Den Helder ma przybyć nowy okręt wsparcia bojowego Zr.Ms. Den Helder (A 834), który jest budowany w Rumunii. Ponadto realizowane są programy modernizacji i wymiany m.in. okrętów obrony przeciwminowej, fregat M oraz okrętów podwodnych.

Schemat planowanych inwestycji. Rys. Koninklijke Marine

Okręty nowej generacji są w większości przypadków większe. Wymaga to rozbudowy obecnego portu. Ponadto cumowanie obok siebie okrętów przewożących ciężką amunicję, taką jak rakiety i torpedy, jest ograniczone ze względów bezpieczeństwa - mówi Van der Maat.

Pojawienie się nowych pirsów i nabrzeży zapewni wystarczającą długość miejsc do cumowania. Modernizacja ta uwzględnia wymianę generacyjną okrętów i rozbudowę floty do 2035 roku. Każda dodatkowa przestrzeń potrzebna w przyszłości zostanie ujęta w modernizacji Nieuwe Haven w ramach strategicznego planu nieruchomości na rok 2022.

Na razie trwają analizy i planowanie. Następnie rozpocznie się faza przygotowania prac, przygotowania budowy i faza realizacji. Budżet projektu wynosi od 100 do 250 mln EUR.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc