Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja: z udziałem Putina podniesiono banderę na dwóch atomowych okrętach podwodnych

Uroczystość podniesienia bandery na okrętach podwodnych o napędzie jądrowym Kniaz’ Oleg i Nowosibirsk. Fot. AO „PO Siewmasz”

21 grudnia w stoczni AO „PO Siewmasz” w Siewierodwińsku, z osobistym udziałem wiceministra obrony dowódcy Aleksieja Kriworuczko i dowódcy marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa, odbyła się uroczystość podniesienia bandery na strategicznym okręcie podwodnym K-552 Kniaz’ Oleg projektu 955A Boriej-A oraz wielozadaniowym okręcie podwodnym K-573 Nowosibirsk projektu 885M Jasien´-M. Był to pierwszy od wielu lat przypadek, że w skład Wojenno-Morskogo Fłota (WMF) weszły równocześnie dwa atomowe okręty podwodne.

Rangę tego wydarzenia podniósł zdalny udział, za pomocą połączenia wideo, prezydenta Rosji Władimira Putina, który w tym czasie uczestniczył w odbywającym się w Moskwie rozszerzonym kolegium Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, które tradycyjnie jest okazją do zaprezentowania głowie państwa najnowszych wzorów uzbrojenia. Putin w swoim przemówieniu nazwał uzbrojenie nowych okrętów WMF „potężną siłą uderzeniową” i przypomniał, że Kniaz’ Oleg jest uzbrojony w pociski balistyczne R-30 Buława, a wielozadaniowy Nowosibirsk dzięki pociskom manewrującym systemów 3R-14 Kalibr i P-800 Oniks jest w stanie nie tylko skutecznie zwalczać cele morskie, ale także zadawać precyzyjne uderzenia na cele naziemne.

Zgodnie ze słowami prezydenta Rosji w najbliższej przyszłości obie te jednostki zasilą Flotę Oceanu Spokojnego, „co znacząco zwiększy jej potencjał bojowy, zapewni bezpieczeństwo Rosji, niezawodną ochronę jej interesów narodowych na światowym oceanie”. Putin dodał, że budowa serii okrętów podwodnych projektów 955A i 885M nie kończy się, stocznia Siewmasz zbuduje i przekaże flocie pięć kolejnych jednostek typu Boriej-A i sześć Jasien´-M. Stwierdził też, że Rosja „zwiększy to tempo renowacji marynarki wojennej, w tym celu zbuduje nowoczesne okręty nawodne i podwodne różnych klas i projektów, jednocześnie rozwinie infrastrukturę nadbrzeżną i oczywiście wzmocni gwarancje społeczne żołnierzy, zwiększy prestiż zawodów wojskowych.

Kniaz’ Oleg - drugi okręt proj. 955A tuż po wejściu do służby. Fot. AO „PO Siewmasz”

Najnowszy rosyjski strategiczny okręt podwodny - Kniaz’ Oleg proj. 955A jest drugą jednostką tego typu zbudowanym przez, wchodzący w skład koncernu stoczniowego OSK (Objediniennaja stroitielnaja kompanija, Zjednoczona Korporacja Stoczniowa), stocznię z Siewierodwińska. Siewmasz od 2014 r. jest jedynym wykonawcą prac związanych z budową i obsługą rosyjskich strategicznych okrętów podwodnych IV generacji (Boriej/Boriej-A). Powstał on na mocy umowy zawartej 25 maja 2012 r. między Ministerstwem Obrony FR a OSK, dotyczącej budowy czterech seryjnych „boomerów” proj. 955A o numerach stoczniowych 205-208. Stępka Kniazia Olega (numer stoczniowy 205) została oficjalnie położona 27 lipca 2014 r., zwodowano go 16 lipca 2020 r., zaś na pierwsze próby morskie wyszedł on 30 maja br.

Aktualnie w Siewierodwińsku trwa budowa trzech pozostałych okrętów proj. 955A z tego kontraktu – Gienieralissimusa Suworowa, Impieratora Aleksandra III i Kniazia Pożarskiego, których stępki położono w latach 2014-2016. Ponadto w lipcu 2020 roku podpisana została umowa na budowę dwóch następnych „boomerów” proj. 955A, które będą nosiły nazwy Dmitrij Donskoj i Kniaz’ Potiemkin, a ich stępki zostały położone 23 sierpnia br.

Nowosibirsk jest trzecim, po prototypowym K-560 Siewierodwinsku proj. 885 Jasien´ i pierwszym zmodyfikowanym według proj. Jasien´-M K-561 Kazanʹ, wielozadaniowym atomowym okrętem podwodnym czwartego pokolenia, który zasilił WMF. Jego stępkę położono aż osiem lat temu, bo 26 lipca 2013 r., zwodowano go 25 grudnia 2019 r., zaś na pierwsze próby morskie wyszedł on 25 grudnia 2019 r.Ponadto w stoczni w Siewierodwińsku realizowana jest seryjna budowa kolejnych okrętów tego typu Jasien´-M. Aktualnie w różnych fazach budowy znajduje się sześć kolejnych jednostek, są to: Krasnojarsk, Archangielsk, Piermʹ, Uljanowsk, Woronież i Władiwostok. Położenie stępek tych dwóch ostatnich okrętów nastąpiło 20 lipca 2020 r. Znajdujące się aktualnie w trakcie budowy wielozadaniowe okręty podwodne proj. 885M, mają zostać rozdysponowane równomiernie między Flotę Północną i Flotę Oceanu Spokojnego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc