Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Roll-out Gripena E

18 maja w zakładach koncernu Saab w Linköping odbyła się, zapowiadana wcześniej, uroczystość prezentacji prototypu wielozadaniowego samolotu bojowego Saab JAS-39E Gripen. Wydarzenie to oznacza, że program Gripen NG wchodzi w kolejną fazę rozwoju.

Prezentowany prototyp, o oznaczeniu 39-8, będzie pierwszym z trzech, które będą wykorzystywane do badań rozwojowych nowego Gripena. Jeszcze w lecie bieżącego roku producent zapowiada rozpoczęcie przygotowań do oblotu, który zaplanowany jest na drugą połowę 2016 roku. Poza trójką maszyn powstających na zamówienie Szwecji, Saab zbuduje jeden egzemplarz przedseryjny finansowany przez władze Brazylii – po rocznym cyklu badawczym w Szwecji ma trafić do Brazylii.
Obecnie Saab zdobył zamówienia na 96 JAS-39E/F Gripen – 60 jednomiejscowych trafi do lotnictwa Szwecji, a 36 (w tym osiem dwumiejscowych) do Brazylii. Oba państwa zarezerwowały sobie także dodatkowe opcje kontraktowe. Poza tym nowych Gripen jest oferowany wielu krajom, można tu wymienić Szwajcarię, Finlandię, Belgię, Wietnam. Według planów wstępna gotowość operacyjna pierwszego dywizjonu szwedzkich Sił Powietrznych przezbrojonych w nowy typ samolot ma zostać osiągnięta w 2021 roku, a pełna dwa lata później.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc