Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall dostarczy amunicję do przekazanych Ukrainie zestawów przeciwlotniczych Gepard

Rheinmetall AG dostarczy Siłom Zbrojnym Ukrainy 300 000 nabojów 35×228 mm do armat automatycznych KDA samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich Gepard. Na zdjęciu nabój DM11A1 z pociskiem burząco-zapalającym ze smugaczem HEI-T. Fot. Rheinmetall

15 lutego grupa przemysłowa Rheinmetall AG zawarła umowę na dostawę amunicji 35×228 mm do samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard dostarczonych z nadwyżek niemieckiej Bundeswehry Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Kontahentem jest Federalne Ministerstwo Obrony (Bundesministerium der Verteidigung, BMVg), działające na rzecz rządu Ukrainy. Przedmiotem umowy jest dostawa w sumie 300 000 nabojów – po 150 000 z przeciwpancernym pociskiem podkalibrowym ze smugaczem  (APDS-T) i z pociskiem burząco-zapalającym ze smugaczem (HEI-T). Nie podano typów amunicji, ale w grę mogą wchodzić naboje DM33 (FAPDS-T) i DM11A1 (HEI-T), mało prawdopodobne jest wznowienie produkcji starej amunicji DM23 (APDS), wypieranej z użycia przez DM33 od lat 90. Amunicja DM33 i DM11A1 była standardowo stosowana do niemieckich Gepardów 1A2 do końca ich służby w Bundeswehrze w 2010 r. Wartości umowy nie ujawniono, ograniczając się do stwierdzenia, że chodzi o niską trzycyfrową kwotę w milionach euro”.

Od lipca ubiegłego roku pododdziały OPL Sił Zbrojnych Ukrainy otrzymały z nadwyżek Bundeswehry 32 Gepardy, pięć kolejnych jest przygotowywanych do wysłania. Fot. Sztab Generalny SZU

Według komunikatu prasowego, pierwsza partia amunicji APDS-T zostanie dostarczona latem 2023 r., a w połowie 2024 r. jest spodziewane przestawienie na produkcję, niewytwarzanej od lat, amunicji HEI-T. Za dostawy będą odpowiadały zakłady Rheinmetall AG w Unterlüß w Dolnej Saksonii, gdzie obecnie budowane są zdolności do wielkoseryjnej produkcji amunicji średniokalibrowej, w związku ze skokowym wzrostem zapotrzebowania na nią na całym świecie. Nowa linia produkcyjna ma osiągnąć gotowość latem tego roku. Wcześniej amunicja 35×228 mm w grupie Rheinmetall AG była produkowana wyłącznie przez zakłady Rheinmetall Air Defence (dawny Oerlikon Contraves) w Szwajcarii. Władze w Bernie nie wyraziły jednak zgody na przekazanie Ukrainie produkowanej na jej terytorium amunicji.

Do lutego br. rząd Niemiec przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy 32 samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjskie Gepard 1A2 (pierwsze w lipcu 2022 r.). Kolejnych pięć jest przygotowywanych do wysłania. Początkowo wykorzystywały amunicję dostarczoną z zasobów Bundeswehry (60 000 nabojów), a jesieni ubiegłego roku – po początkowych problemach technicznych z kompatybilnością z armatami KDA Gepardów – na Ukrainę trafiło 50 000 nabojów wyprodukowanych przez skandynawską spółkę amunicyjną Nammo.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc