Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rekordowe odpalenie AIM-120 AMRAAM

US Air Force poinformowała o rekordowym odpaleniu pocisku AIM-120 AMRAAM. Najprawdopodobniej był to test wersji AIM-120D. Fot. US Air Force

14 kwietnia Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały, że w marcu bieżącego roku na poligonie w rejonie bazy lotniczej Eglin na Florydzie odnotowano rekordowe odpalenie kierowanego pocisku średniego zasięgu Raytheon AIM-120 AMRAAM.

Pocisk, odpalony z samolotu myśliwskiego Boeing F-15C Eagle, trafił cel latający BQM-167 na rekordowym dystansie. Jak wskazuje to komunikat USAF jest to obecnie rekord pod względem odległości pomiędzy miejscem odpalenia i trafienia – przynajmniej spośród znanych przypadków wykorzystania kierowanych pocisków klasy powietrze-powietrze.

Komunikat USAF nie precyzuje szczegółów, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa była to próba pocisku AIM-120D AMRAAM - broń ma charakteryzować się znacznym zwiększeniem zasięgu. Opracowanie nowej wersji ma związek z rosnącym napięciem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Rosją i Chinami, które sukcesywnie wdrażają do eksploatacji nowe systemy tej klasy. Aby nie zostać w tyle za rywalami, a także producentami europejskimi, Amerykanie rozpoczęli kolejną modernizację AIM-120 AMRAAM – systemu, który wszedł do eksploatacji na początku lat 90. XX wieku. Oficjalnie zasięg AIM-120D ma pozwalać na zwalczanie celów latających znajdujących się w odległości do 160 km od nosiciela.

Rozwijany od lat AIM-120 AMRAAM odnotował liczne sukcesy w walkach z rozmaitymi przeciwnikami. Pierwsze, potwierdzone, zestrzelenie wrogiego samolotu przy użyciu AIM-120 miało miejsce 27 grudnia 1992 roku w Iraku (F-16D Fighting Falcon należący do USAF zestrzelił iracki MiG-25). Dotychczas lista zestrzeleń obejmuje przynajmniej piętnaście maszyn różnych typów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rekordowe odpalenie AIM-120 AMRAAM”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc