Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przedłużono umowę serwisową niemieckich fregat ekspedycyjnych

Fot. thyssenkrupp Marine Systems

Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) oraz konsorcjum ARGE F125 zawarłli umowę na kontynuację wsparcia technicznego niemieckich fregat ekspedycyjnych typu F125.

Konsorcjum zadaniowe ARGE F125 (Arbeitsgemeinschaft Fregatte der Klasse 125) utworzyły thyssenkrupp Marine Systems i Lürssen Defence (obecnie NVL Group). Umowa wsparcia techniczno-logistycznego TLB (technical-logistical support) została przedłużona o pięć lat, do 1 marca 2029 roku. Kontrakt obejmuje cztery fregaty typu F125 Baden-Württemberg, należące do Deutsche Marine, i centrum testowo-szkoleniowe EZ/AZ F125 (Erprobungs-/Ausbildungszentrum) w Wilhelmshaven.

Fregaty typu 125 Baden-Württemberg zostały zaprojektowane od podstaw, w oparciu o niemieckie doświadczenia operacyjne z ostatnich dziesięcioleci. Są przeznaczone do wspierania obecnych i przyszłych misji stabilizacyjnych. Spektrum zadań obejmuje przede wszystkim nadzór morski w regionach kryzysowych na całym świecie, takich jak misje kontroli embarga lub operacje antypirackie.

Okręty typu F125, to duże jednostki o wyporności 7200 ton, długości 149,0 m, wyposażone w napęd CODLAG zapewniający prędkość 26 węzłów. Są zdolne do przebywania w rejonie misji przez cztery miesiące, dostępne w morzu przez 5000 godzin rocznie i mają 68-miesięczny cykl międzyremontowy. Ponadto F125 są obsługiwane przez dwie 126-osobowe załogi, zmieniające się co cztery miesiące. Zabierają też 50 operatorów sił specjalnych, a do ich dyspozycji są cztery 11-metrowe łodzie motorowe i dwa śmigłowce NH90.

Niedawno prototypowa Baden-Württemberg, jako pierwsza tego typu, rozpoczęła misję w operacji UNIFIL u wybrzeży Libanu (Tymczasowe Siły ONZ w Libanie).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc