Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prototypowe okręty klasy LCS do wycofania

1 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że podjął decyzję o przedwczesnym wycofaniu prototypowych wielozadaniowych okrętów klasy LCS – powodem tego kroku są koszty ewentualnych remontów i modernizacji czterech jednostek. 

Informacja, podparta analizami Departamentu Marynarki, który upublicznił swoją rekomendację 20 czerwca, wskazuje, że cztery okręty - USS Freedom, USS Independence, USS Fort Worth oraz USS Coronado zostaną wycofane z aktywnej służby 31 marca 2021 roku. Cała czwórka, w ostatnich latach, pełniła zadania badawczo-rozwojowe dla programu LCS – jak wskazuje Departament Marynarki, na obecnym poziomie bez znacznych inwestycji w ich remonty i modernizacje nie będą w stanie kontynuować powyższej roli. 

Zgodnie z rekomendacją, która została przyjęta przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, cała czwórka zostanie wycofana, a uwolnione środki budżetowe skierowane na inne zadania inwestycyjne. Powyższa decyzja może także oznaczać, że administracja federalna będzie mogła zaoferował jednostki sojusznikom w ramach programu wsparcia wojskowego, m.in. poprzez procedurę EDA. 

Pierwszy z wymienionych okrętów, USS Freedom, wszedł do służby w listopadzie 2008 roku. W czasie dotychczasowej aktywności, odbył jeden patrol na wodach Morza Karaibskiego, a także jedną turę operacyjną na wodach azjatyckich. Bliźniaczy USS Fort Worth został wprowadzony do służby we wrześniu 2012 roku – ma za sobą jedną turę operacyjną na wodach azjatyckich (zakończoną awarią układu napędowego). USS Independence wszedł do służby w styczniu 2010 roku, a bliźniaczy USS Coronado w kwietniu 2014 roku. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Prototypowe okręty klasy LCS do wycofania”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc